Pokaz spektaklu „Czerwone piwo na białą sukienkę”, dyskusja na temat patriotyzmu we współczesnym świecie i warsztaty teatru obrzędowego to program drugiego spotkania z przedstawicielami grupy teatralnej Fundacji Teatrikon.
W piątek, 25 października o godz. 18.00 w DDK SM Czechów odbędzie się Spotkanie z Cyklu „Patriotyzm Powstania – rewolucja a ewolucja”.
Zapał był wielki, na miejscu jednak okazało się, że studenci uzbrojeni są w kosy, kije, siekiery, mają 3 dubeltówki, 1 pałasz i 2 pistolety. Chłopi uciekli, bo wiedzieli, że z taką bronią powstania nie wygrają. Frankowskiemu w ataku na Rosjan w Końskowoli mogło sprzyjać tylko zaskoczenie, ale jak się potem okazało to kobieta odegrała najważniejszą rolę w tej bitwie.
"Twoja siostra wychodzi za mąż?
Tak, Mania, najstarsza. Dlaczego dzisiaj?
Żeby ich dzieci miały ojca…"
Pierwszym punktem wydarzenie jest spektakl „Czerwone piwo na białą sukienkę.” w reżyserii Joanny Belzyt. Aktorzy w niecodzienny sposób połączyli historię z czasów powstania styczniowego, pieśni obrzędowe i współczesny rap.
Następnie przejdziemy do dyskusji „Patriotyzm powstania – rewolucja a ewolucja”, którą poprowadzi Andrzej Szabaciuk doktor historii KUL.
Na zakończenie dla lubiących nowe doświadczenia czekają warsztaty teatru obrzędowego – gwara. Tym razem motywem przewodnim będzie mowa lubelska. Warsztat poprowadzi Ilka Gumowska, doktorantka filologii polskiej UMCS.
Wydarzenie odbędzie się w Dzielnicowym Domu Kultury SM Czechów przy ul. Kiepury 5a.
Wstęp wolny.