Konfrontacje Teatralne 15.10.2013 – ReMix Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego

Data dodania: 15 październik 2013

Lublin, 12-19.10.2013
Konfrontacje Teatralne

wtorek – 15.10

Już jutro zobaczymy „Tworki – postscriptum” Marka Żerańskiego – wydarzenie teatralne u zbiegu literatury i życiowych koincydencji, incydentalnych, tajemniczych spotkań i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Wydarzenie powstałe na podstawie powieści Marka Bieńczyka aspiruje jedynie do bytu scenicznego. Nie jest ani gotowym przedstawieniem, ani happeningiem, ani też próbą teatralną. Twórcy tego teatralnego wydarzenia pragną nawiązać dzięki niemu dialog z Autorem, aby poprzez język spróbować dotrzeć do istoty międzyludzkiego teatru zapisanego w powieści.

Kolejną propozycję przygotował Teatr Polski im. Hieronima Konieczki. Małgorzata Sikorska-Miszczuk podjęła wyzwanie odarcia biografii księdza Jerzego Popiełuszki z instytucjonalnej, katolickiej hagiografii. I choć nie spodobało się to części hierarchii kościelnej, Popiełuszko z tej operacji wychodzi jeszcze silniejszy. Jego postać, odarta z nieludzkiego spiżu i pomnikowego betonu, jest bliższa zwykłemu człowiekowi, jego codziennym troskom, słabościom, małym radościom i klęskom.

Tego dnia zobaczymy także kolejny ReMix Komuny Warszawa – „Dario Fo przesłał instrukcje”. Monika Strzępka i Paweł Demirski oparli swój spektakl na twórczości kontrowersyjnego laureata Nagrody Nobla Dario Fo. Większość prac tego włoskiego twórcy poruszało tematy polityczne i społeczne. Fo krytykował Kościół – szczególnie zakaz aborcji – a także morderstwa polityczne, mafię, korupcję, konflikt żydowsko-arabski. W sztukach często posługiwał się wywodzącą się z commedia dell’arte sztuką improwizacji.

Jak co dzień zapraszamy też na Kino Konfrontacji oraz do Klubu Festiwalowego. W Sali kinowej zobaczymy obraz Larsa von Triera „Dogville”, natomiast odpowiednią dawkę funku, soulu, afro i rhythm’n’bluesa zapewni nam w Szklarni Papa Zura.

Tworki – postscriptum / Marek Żerański / 17:00 / Sala Widowiskowa CK / 100 min / 20/10 zł /*

Uzasadnieniem tego teatralnego wydarzenia jest dla mnie możliwość prowadzenia dialogu z Autorem, aby poprzez język, jakim posługuje się autor Tworek spróbować dotrzeć do istoty międzyludzkiego teatru zapisanego w powieści. Autora uosabiają obecne na scenie, w rękach aktorów teksty sztuki, aktorzy pozostają w sytuacji otwartej, mają możliwość nieustannego konfrontowania się ze scenariuszem.
Tematem – powracający na deski teatrów motyw utopii. Autor powieści – zdobywca Paszportu Polityki w roku 1999 i nagrody literackiej NIKE 2012 cofa czas do lat czterdziestych, wycinek historii między Powstaniem w Gettcie, a Powstaniem Warszawskim wrzuca miłosiernie swoich bohaterów w sielankę szpitala umysłowo upośledzonych. Wojenna agresja sięga za szpitalny mur, do tworkowych ogrodów, do serc i umysłów, i zbiera plon.
Tematem – poczucie straty będące doznaniem granicznym, oddzielającym nas, którzy idziemy z najbliższymi, którzy odeszli.

Popiełuszko / Teatr Polski im. Hieronima Konieczki / 19:00 [Sala Widowiskowa Galerii Labirynt / 90 min / 30/20 zł/ **

Trudno być dziś świętym. Zrozumie to aż za dobrze ksiądz Popiełuszko, kiedy wróci na ziemię aby przekonać do swej misji nieprzekonanych. Małgorzata Sikorska-Miszczuk podjęła wyzwanie odarcia biografii księdza Jerzego z instytucjonalnej, katolickiej hagiografii. I choć nie spodobało się to części hierarchii kościelnej, Popiełuszko z tej operacji wychodzi jeszcze silniejszy. Jego postać, odarta z nieludzkiego spiżu i pomnikowego betonu, jest bliższa zwykłemu człowiekowi, jego codziennym troskom, słabościom, małym radościom i klęskom. Spektakl Pawła Łysaka dotyka bolesnego tematu w polskiej historii lat 80. – walki z systemem komunistycznym, represji – i stawia pytanie, po co nam było to wszystko, skoro nowa, wolna Polska, o którą wówczas tak silnie walczono, daje powody do tylu wątpliwości?

ReMix: Dario Fo przesłał instrukcje / Monika Strzępka & Paweł Demirski / 21:00 / Sala Czarna CK / 60 min / 20/10 zł /*

//
rozmawiałem przez telefon z Dario Fo taki włoski komik
od standapu
i sztuk w których kopie się po tyłkach fabrykantów
który dostał Nobla
ale nie lubimy go tutaj
oni powojenna inteligencja myśląca inaczej
zapytałem o czym napisać nową sztukę?
a on odpowiedział
– mój drogi
47 procesów sądowych
co ty na to?
47 procesów o zniesławienie
co ty na to?
47 procesów
no i zgwałcili mi żonę
a wracając do twojego pytania – jeżeli już ci nie odpowiedziałem
po co pisać nową sztukę możesz wziąć jedną z moich
są dobre
a kryzys jest niedobry i lud Italii nie chodzi do teatru
który kopie fabrykantów
bo sami mogą sobie wyjść na ulice i kopać ich kamieniami po kaskach policji
i nie muszą za to płacić bo już za to zapłacili dając sobie uciąć to i owo
ale mister Fo ja muszę napisać coś nowego mam kredyt na mieszkanie
zapytaj może swoich noblistów
jeżeli nie wierzysz w pomysł na 47 procesów o zniesławienie
nasi nobliści mają o panu swoje ale za to niedobre zdanie
potem zapytałem go czy przyjedzie na premierę
odpowiedział że chętnie nigdy nie był w Polsce
może dlatego mister Fo że fatalnie cię tutaj tłumaczą
masz na myśli tłumaczenia literackie?
tak no i niewiele osób mister Fo widziało pana przedstawienie tak naprawdę ale za to
może pan zobaczyć moje przyjedzie pan na premierę do górniczego małego miasteczka to
może być coś?
niewiele osób
pokaż kiedyś sztukę na stadionie
a nie w dla dziewięćdziesięciu osób scen kameralnostudyjnolaboratoryjnych
co?
no i tyle mniej więcej
siedzi więc człowiek i chce kogoś zniesławić
ale już to robił to co ja mam teraz zrobić jeżeli nikt mi nie chce wytoczyć procesu
chociaż się staram
i to jeszcze na stadionie
zobaczymy

Dogville / kino konfrontacji / 16:00 / Sala Kinowa CK / 10/8 zł

USA, lata 30. Bohaterem filmu jest małe, prowincjonalne miasteczko i jego mieszkańcy, którzy przyjmują na określonych warunkach do swojej społeczności, szukającą schronienia przed gangsterami, Grace. Film zrealizowany jest w zaskakującej, teatralnej formie – Bertolt Brecht, Samuel Beckett i egzystencjalizm, to chyba główne i najbardziej widoczne w filmie odniesienia do tradycji teatru.

Papa Zura / muzyczne konfrontacje nocą / 22:00 / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

Na scenie klubowej aktywnie działa od połowy lat 90. Muzyka, jaką miksuje to głównie stare i surowe nagrania funk, soul, afro, rhythm’n’blues. Jest założycielem kolektywu Soul Service, który wspólnie z wydawnictwem Polskie Nagrania stworzył serię płyt „Polish Funk”, albumów „Why Not Samba” i „Off Season” oraz cotygodniową audycję muzyczną w radiu Roxy. Współpracuje z wytwórnią płytową Funky Mamas And Papas.

* spektakl w oryginalnej wersji językowej
**spektakl z tłumaczeniem

designed by know-line.pl