Czytelnia Dramatu 10-15.03.2014

Data dodania: 05 marzec 2014

Czytelnia Dramatu, Konfrontacje Teatralne oraz EEPAP zapraszają na serię czytań scenicznych Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Özena Yuli i Pavlo Arje.

Projekt „Play.City” realizowany jest przez Umita Ozdemira (Galata Perform) i Grzegorza Reske (Centrum Kultury w Lublinie) w ramach programu „TANDEM Cultural Managers Exchange Turkey & EU” ze wsparciem Europejskiej Fundacji Kultury, Mit-Ost, Anadolu Kultur i Fundacji Mercator. W trakcie rezydencji twórczych w Stambule i Lublinie zaproszeni dramatopisarze przygotują nowe tekstu, których prezentacja w Polsce odbędzie się w Lublinie w październiku, w trakcie Konfrontacji Teatralnych. Jednak już w marcu lubelska publiczność będzie miała szansę zapoznać się z najciekawszymi wcześniejszymi tekstami artystów. Prezentacje przygotowane przez Czytelnię Dramatów są jednocześnie inauguracją jej działania pod nowym adresem, w Centrum Kultury w Lublinie.

• 10.03.2014 Czytelnia Dramatu, Małgorzata Sikorska-Miszczuk „Burmistrz” – czytanie performatywne, reż. Maria Kwiecień, godz. 19.00 / Sala Czarna
• 11.03.2014 Czytelnia Dramatu, Özen Yula „Niech miłość trzyma się z dala od naszych domów” – czytanie performatywne, reż. Daniel Adamczyk, godz. 19.00 / Sala Czarna
• 12.03.2014 Czytelnia Dramatu, Pavlo Arie „Chwała bohaterom” – czytanie w języku ukraińskim, reż. Jacek Timingeriu, godz. 18.00 / Sala Czarna
• 12.03.2014 Konfrontator – Teatr i Majdan – dyskusja Marii Jasińskiej, Nadii Sokolenko, Pavlo Arje oraz Olii Muchiny – prowadzenie Joanna Wichowska
19.30 / Sala Czarna
• 15.03.2014 Czytelnia Dramatu Dzieciom, Magda Durda „O Orle Nielocie, który miał lęk wysokości”, reż. Daniel Adamczyk, godz. 12.00 / Sala Czarna

Czytelnia Dramatu „Burmistrz” – czytanie performatywne
10.03.2014 godz. 19.00

Małgorzata Sikorska-Miszczuk „Burmistrz”, reżyseria Maria Kwiecień

Mieszkańcy Miasta, w którym rozgrywa się akcja dramatu, wiodą spokojne i ustabilizowane życie pod rządami cieszącego się nieskazitelną opinią Burmistrza. Symbolem panującego w Mieście niezmiennego porządku rzeczy jest Pomnik wykonany z najszlachetniejszych kamieni. Przedstawia nieskazitelnego bohatera, z którym z dumą utożsamiają się wszyscy mieszkańcy.
Niestety, pewnego dnia zdarza się wypadek, dawno zapisany w górze: Burmistrzowi wypada z ręki gazeta, w której piszą, „że Prawda cały świat okrąży i do kogo trzeba dotrze”. We śnie Burmistrza pojawia się Matka Boska, która oznajmia, że słyszy okropne krzyki dobiegające z Miasta, dlatego musi je zniszczyć, chyba, że Burmistrz znajdzie pięćdziesięciu sprawiedliwych wśród reszty grzeszników. Tymczasem Miasto zamieszkują ludzie, którzy nie są gotowi na weryfikację wojennej przeszłości i chcą uciec przed bolesną Prawdą, są zamknięci na dialog i stoją na drodze niemiecko-izraelskiego porozumienia.

Bilety: wstęp wolny
Kontakt
Czytelnia Dramatu
tel.: 81 466 61 62

Czytelnia Dramatu „Niech miłość trzyma się z dala od naszych domów” – czytanie performatywne
11.03.2014 godz. 19.00

Özen Yula „Niech miłość trzyma się z dala od naszych domów”, reżyseria Daniel Adamczyk

Sztuka osnuta jest wokół losów trzech bogatych rodzin, które wynajmują luksusowe mieszkanie od pewnego agenta nieruchomości. Yula opowiada nam kolejno o trzech trójkątach małżeńskich. Pierwszy składa się z żony, męża i siostry żony, drugi – z żony, męża i sekretarki, trzeci natomiast z żony, drugiego męża i pierwszego męża, który choć już nie żyje, to nadal za sprawą schizofrenicznych omamów kobiety tkwi w tej przedziwnej małżeńskiej konstelacji.

Bilety: wstęp wolny
Kontakt
Czytelnia Dramatu
tel.: 81 466 61 62

Czytelnia Dramatu „Chwała bohaterom” – czytanie w języku ukraińskim
12.03.2014 godz. 18.00

Pavlo Arie „Chwała bohaterom” (Слава героям) – czytanie w języku ukraińskim, reżyseria Jacek Timingeriu

Pavlo Arje – ukraiński dramatopisarz urodzony w 1977 roku. Autor książki „Formy”. Wśród jego tekstów scenicznych znajdują się m.in. „Ikona”, „Eksperyment”, „Na początki na końcu czasów” oraz „Sława bohaterom”. Prezentowane były w ramach repertuarów scen we Lwowie i Charkowie. Mieszka w Niemczech i na Ukrainie.
Po czytaniu odbędzie się spotkanie „Teatr i Majdan” z udziałem Marii Jasińskiej (badaczki teatru, inicjatorki licznych projektów teatralnych między Polską i Ukrainą, kuratorki polskich programów Festiwalu GogolFest), Nadii Sokolenko (redaktor naczelnej magazyny „Teatr Ukraiński”) Pavlo Arje (dramatopisarza ukraińskiego, związanego ze Lwowem), oraz Olii Muchiny (ze stowarzyszenia Drabyna – Festiwal Drama.UA) – prowadzenie Joanna Wichowska.

Bilety: wstęp wolny
Kontakt
Czytelnia Dramatu
tel.: 81 466 61 62

Konfrontator – Teatr i Majdan – dyskusja Marii Jasińskiej, Nadii Sokolenko, Pavlo Arje oraz Olii Muchiny – prowadzenie Joanna Wichowska
12.03.2014 godz. 19.30

Konfrontator jest nowym projektem Konfrontacji Teatralnych. Począwszy od marca, co miesiąc zapraszamy naszych widzów na spotkania poświęcone kolejnym odsłonom programu nadchodzącej edycji imprezy, a także najważniejszym tematom dyskusji toczących się w środowisku teatralnym w Polsce i za granicą.

Teatr i Majdan – Dyskusja z udziałem Marii Jasińskiej (badaczki teatru, inicjatorki licznych projektów teatralnych między Polską i Ukrainą, kuratorki polskich programów Festiwalu GogolFest), Nadii Sokolenko (redaktor naczelnej magazyny „Teatr Ukraiński”) Pavlo Arje (dramatopisarza ukraińskiego, związanego ze Lwowem) oraz Olii Muchiny (ze stowarzyszenia Drabyna – Festiwal Drama.UA) – prowadzenie Joanna Wichowska.

Wydarzenia ostatnich miesięcy na Ukrainie postawiły nowe wyzwania przed ukraińskim społeczeństwem. Również przed ludźmi teatru. Jak ukraińskie środowisko teatralne reaguje na masowe protesty? Jak wyobraża sobie rolę sztuki w sytuacji zagrożenia i walki o podstawowe prawa obywatelskie? Czy energia Majdanu przedostaje się na sceny teatrów, albo czy w przyszłości zdoła się tam przedostać?

Bilety: wstęp wolny

Czytelnia Dramatu Dzieciom „O Orle Nielocie, który miał lęk wysokości”
15.03.2014 godz. 12.00

Magda Durda „O Orle Nielocie, który miał lęk wysokości”, reżyseria Daniel Adamczyk, czytają: Justyna Kazek, Katarzyna Tadeusz, Łukasz Wójtowicz oraz uczestnicy warsztatów Czytelni Dramatu

„Nie wychylaj się, bo możesz wypaść. Nie umiesz latać i spadniesz jak szyszka” – słyszy od rodziców małe orlątko, co wzbudza w nim lęk wysokości i brak wiary w swoje możliwości. „Nie umiem latać i nigdy się nie nauczę” – powtarza sobie mały orzeł Nielot, przestaje marzyć o lataniu, polowaniu, w końcu obmyśla plan zamawiania jedzenia z dostawą do gniazda. Jednak w życiu Nielota pojawia się tajemniczy Kruk, który stawia przed nim coraz to nowe wyzwania. Czy Nielotowi starczy sił i odwagi, by pokonać swoje lęki? Nawet leśne Króliki robią o to zakłady…

Bilety: wstęp wolny
Kontakt
Czytelnia Dramatu
tel.: 81 466 61 62

designed by know-line.pl