Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich
14 lutego – 16 marca 2014
Pod honorowym patronatem
Marszałka Województwa Lubelskiego
Krzysztofa Hetmana
Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich (14 lutego – 16 marca 2014) to nowa propozycja Filharmonii Lubelskiej, której ideą jest prezentacja muzyki związanej z muzycznym dziedzictwem Braci Wieniawskich. Starszy był genialnym skrzypkiem, młodszy jednym z najznakomitszych wirtuozów – pianistów XIX wieku. W młodości nierozłączni, jako bracia i jako muzycy, razem podróżowali, koncertowali, komponowali.
Twórczość Henryka jest powszechnie znana, o spuściźnie Józefa tego powiedzieć już nie można. Od kilku lat staramy się ją przybliżyć i popularyzować, stąd w programie festiwalu kompozycje orkiestrowe m.in. Suita romantyczna, uwertura dramatyczna Wilhelm Milczek.
Najważniejszym wydarzeniem lutego będzie światowe prawykonanie Marii Marcina Mirowskiego wg Antoniego Malczewskiego oraz popis Stefana Tarary laureata III nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. W marcu na lubelskiej estradzie wystąpią Siergiej Hryhorenko i znany chopinista Janusz Olejniczak – w koncercie z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Małcużyńskiego. Specjalnym wydarzeniem będzie koncert wieńczący I Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Po raz pierwszy, na instrumencie należącym niegdyś do samego Henryka Wieniawskiego, zagra w Lublinie Ilya Grubert.
Podczas festiwalowych koncertów filharmoników poprowadzą Wojciech Rodek, Jacek Rogala, Zbigniew Graca.
9 marca 2014 (niedziela), godz. 17.00
KONCERT SYMFONICZNY/ K
Z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Małcużyńskiego
Janusz Olejniczak – fortepian
Wojciech Rodek – dyrygent
Program:
F. Chopin – Scherzo b-moll op. 31
F. Chopin – 4 mazurki
F. Chopin – Polonez As-dur op. 53
F. Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Miejsce: aula Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie: 30, 25, 15 zł
Koncertem tym składamy hołd nie tylko znakomitemu polskiemu romantykowi, Fryderykowi Chopinowi, ale też genialnemu interpretatorowi jego muzyki Witoldowi Małcużyńskiemu, ostatniemu uczniowi Ignacego Jana Paderewskiego. Małcużyński debiutował w 1937 roku jako laureat III nagrody III Konkursu Chopinowskiego. Po II wojnie zamieszkał w Szwajcarii. Nie zerwał jednak kontaktów z Polską, wielokrotnie tu koncertował, uczestniczył w pracach jury Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1960, 1965, 1975), a dokonane przez niego rejestracje radiowe i nagrania płytowe nadal stanowią wzór chopinowskich interpretacji. Pianista nigdy nie zajmował się pracą pedagogiczną. Wyjątek uczynił jedynie dla Eugena Indjica (pracował z nim przed Konkursem Chopinowskim w 1970) i Janusza Olejniczaka (1971). I to właśnie Janusz Olejniczak zagra dla lubelskich melomanów 9 marca. Część pierwszą wieczoru wypełnią utwory solowe, w drugiej zabrzmi Koncert fortepianowy f-moll. Chronologicznie pierwszy, choć wydany jako późniejsze opus, powstawał między jesienią 1829 a wiosną 1830 roku. Napisany przez 20-letniego młodzieńca, jeszcze w Warszawie, jest echem romantycznej miłości do pięknej Konstancji Gładkowskiej, adeptki śpiewu warszawskiego Instytutu Muzycznego. To jedno z najpiękniejszych dzieł Chopina. Już trzy dni po premierze w Kurierze Polskim Maurycy Mochnacki pisał – Nie posądzi nas nikt o stronność i chełpliwość narodową – pisał trzy dni później– jeśli Chopina zamieścimy w szczupłym gronie pierwszych fortepianistów… Na onegdajszym koncercie grał utwory swojej kompozycji. Trudno jest wyrzec, co w nim przeważa, czy talent kompozycji, czy mistrzowska egzekucja. … To adagio w koncercie p. Chopina, to oryginalne dzieło nadzwyczajnego geniusza muzykalnego … Zaiste! Daleko rozgłosi swe imię, kto w młodych latach tak zaczyna. Słowa Te okazały się prorocze.
16 marca 2014 (niedziela), godz. 17.00
KONCERT SYMFONICZNY/ K
VII koncert abonamentowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Ilya Grubert – skrzypce
Tomasz Bugaj – dyrygent
Program:
M. Karłowicz – Stanisław i Anna Oświecimowie op.12
J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
H. Wieniawski – Legenda op.17
Miejsce: aula Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie: 30, 25, 15 zł