Noc Duchów w Chatce Żaka

Data dodania: 27 maj 2014

[center]Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" i Orkiestra św. Mikołaja zapraszają na
Noc Duchów w Chatce Żaka

[b]Sala Widowiskowa Inkubatora Medialno – Artystycznego ACK
30 maja godz. 19.00
wstęp wolny[/b]

19. 00 – Czy na cmentarzu można znaleźć bohatera książki? – Spotkanie ze Stefanem Dardą – autorem literatury grozy, cyklu powieści "Czarny Wygon"

2030 – Demony w grach komputerowych – fikcja artystyczna czy powrót odwiecznych lęków? – Jan Grochowski, producent gry komputerowej Gloria Victis.
20.50 – W Lubelskiem też straszą duchy – opowieści o duchach, zjawach, marach i „strachach” – Piotr Lasota (Ośrodek Brama Grodzka "Teatr NN")
21.10 – Diabelska muzyka. O konszachtach muzykantów z mocami nieczystymi – dr Agata Kusto (Instytut Muzyki UMCS)
21.30 – Bobo, Chała, Ćwok. Imiona strachu – dr Joanna Szadura (Instytut Filologii Polskiej UMCS)
21.50 – Jak żegna się zmarłych nad Bugiem – Monika Sławińska (studentka Wydziału Artystycznego UMCS)
22.10 – Wakacje z duchami. Jawornik wieś, której nie ma – Bogdan Bracha (Orkiestra św. Mikołaja)

Życie po życiu. Cmentarze Roztocza – wystawa fotografii Marcina Skrzypka

Jeszcze nie tak dawno świat niewidzialny w kulturze tradycyjnej był tak samo zatłoczony jak ten rzeczywisty zamieszkały przez ludzi. Nad bagnami, stawami, na cmentarzach, rozstajnych drogach mijały się wampiry, boginki, mamuny, czarownice, czarty cała plejada i cała plejada strachów. Ludzie, których wyobraźnia te postaci stworzyła, nauczyli się z nimi żyć oswajać się i zabezpieczać przed ich zgubnym działaniem. Ten świat odszedł wraz rozwojem cywilizacji, ale okruchy wierzeń wciąż kołaczą się w naszej świadomości: czerwone wstążki od uroku, czarne wołgi bez numeru, szereg przysłów.
Noc Uniwersytetów jest doskonałą okazją do zaprezentowania choćby małego wycinka ludowych historii z duchami. Wydawane przez UMCS Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" i Orkiestra św. Mikołaja organizują w "Noc duchów". Rozpocznie ją spotkanie ze Stefanem Dardą – autorem literatury grozy, cyklu powieści "Czarny Wygon zatytułowane "Czy na cmentarzu można znaleźć bohatera książki?". Pisarz, który akcję swoich utworów umieszcza przeważnie na Lubelszczyźnie, opowie o tajnikach pracy nad kolejnymi tomami czteroczęściowego cyklu powieści osadzonego w realiach początku XXI wieku, zawierającego elementy fantastyki i mitologii słowiańskiej.
Po nim zaplanowano kilka upiornych prezentacji, między innymi o konszachtach muzykantów z siłami nieczystymi (dr Agata Kusto), o pochodzeniu nazw duchów (dr Joanna Szadura), o demonologii Lubelszczyzny (Piotr Lasota) czy duchach w grach komputerowych (Jan Grochowski). W ramach "Nocy duchów" poznamy zwyczaje pogrzebowe (Monika Sławińska), a zakończy ją opowieść Bogdana Brachy (Orkiestra św. Mikołaja) o Jaworniku i tamtejszych pochówkach wampirycznych. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Marcina Skrzypka "Życie po życiu – cmentarze Roztocza".

kontakt do organizatorów: Agnieszka Matecka – 601732249, Bogdan Bracha 503503207

[/center]

designed by know-line.pl