W lipcu rozpoczynają się nowe projekty kulturalne Fundacji HerStory: „Lubelskie herstorie – zbiory otwarte, zbiory dla wszystkich. Utrwalenie dorobku herstorycznego miasta w ramach rocznicy 700-lecia nadania praw miejskich dla Lublina” (ramy czasowe 07/2016- 07/2017) oraz „Lubelskie kobiety nauki, działaczki na rzecz edukacji – rozwój Lubelskich Szlaków Herstorycznych” (ramy czasowe 07/2016- 12/2016).
W ramach projektów będziemy:
Oba projekty są realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin w ramach programu Miasto Kultury. Pierwszym przedsięwzięciem herstorycznym Fundacji były „(Nie)znane herstorie Lublina – artystyczne i kulturowe szlaki lublinianek”, gdzie stworzony został pierwszy lubelski szlak herstoryczny śladami artystek i działaczek kultury, publikacja elektroniczna i facebookowy portal Lubelskie Szlaki Herstoryczne. Drugim jest wciąż trwający projekt „Rury – dzielnicowe herstorie”, w ramach którego powstaje właśnie pierwsza w Lublinie herstoryczna gra miejska oraz pierwsza lubelska mapka herstoryczna, którą udostępnimy już z końcem lipca 2016r.
Fundacja HerStory
Lubelska organizacja pozarządowa działająca w zakresie edukacji herstorycznej, praw człowieka, wielokulturowości, antydyskryminacji, równości i różnorodności, upamiętnienia i odzyskiwania pamięci miejsca/osób oraz przeciwdziałania przemocy. Jednym z najważniejszych zagadnień są dla fundacji herstorie, jako metoda odzyskiwania pamięci o kobietach i włączania kobiet w równoważną narrację historyczną. Innym ważnym obszarem są warsztaty WenDo: samoobrona i asertywność dla kobiet/dziewcząt (oraz osób socjalizowanych do roli kobiety), warsztaty antydyskryminacyjne, genderowe, Consent i wiele innych związanych z tematyką praw kobiet i empowermentu. Od 2015 r. HerStory tworzy Lubelskie Szlaki Herstoryczne i należy do polskiej Sieci Herstorycznej stworzonej przez Fundację Przestrzeń Kobiet.
www.facebook.com/lubelskieszlakiherstoryczne
Czym są herstorie?
Herstorie to perspektywa odzyskiwania przestrzeni kobiet i włączania kobiet do równoważnej narracji historycznej zapoczątkowana przez drugofalowe aktywistki i badaczki feministyczne w USA. Samo słowo jest neologizmem stworzonym na bazie wyrażenia his story (ang. jego historia) i przekształcenia go w her story (ang. jej historia). W Polsce oraz w wielu krajach na całym świecie perspektywę herstoryczną popularyzuje się między innymi przez tworzenie szlaków kobiet i herstoryczne przewodnictwo miejskie.
Sieć Herstoryczna
Fundacja HerStory od jesieni 2015r. Należy do Sieci Herstorycznej stworzonej przez krakowską Fundację Przestrzeń Kobiet. Sieć skupia organizacje pozarządowe i różne inicjatywy działające w zakresie narracji herstorycznej, a jej członkinie pracują nad jakością merytoryczną badań, dbają o rozwój herstorii w Polse, nawiązują międzynarodowe współprace, tworzą szlaki herstoryczne, jak też wydają publikacje i artykuły poświęcone herstoriom.
Więcej informacji na: http://fundacjaherstory.org/