Dzikie zwierzęta, jak się zachować? – akcja informacyjna miasta Lublin

Data dodania: 01 luty 2017
Występowanie dzikich zwierząt na obszarze miasta to temat nowy. Wcześniej niespotykane zwierzęta przemieszczają się na tereny zamieszkałe przez ludzi w poszukaniu łatwo dostępnego pożywienia, czy ze względu na rozwój urbanistyczny terenów, które wcześniej były ich stałym miejscem bytowania.
 
W przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia takiego jak lis czy dzik apelujemy do mieszkańców o ostrożność. Należy zachować spokój i bezpieczną odległość. Najlepiej wycofać się lub odejść powoli w drugą stronę, nie wykonując gwałtownych ruchów. W sytuacjach gdy czujemy się zagrożeni należy wezwać Straż Miejską pod nr tel 986.
 

W przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia nie należy krzyczeć, biegać, próbować płoszyć zwierze, podchodzić blisko, próbować oswajać, dotykać czy głaskać. Zwierząt nie można też karmić.

Miasto podejmuje działania interwencyjne polegające na każdorazowej próbie odłowu zwierząt, po zgłoszeniach mieszkańców do Straży Miejskiej. Realizatorem Planu postępowania z dzikimi zwierzętami na terenie Lublina  jest Lubelskie Centrum Małych Zwierząt.

W ramach działań zaplanowanych organizowane w 2016 roku były dwukrotnie odłowy redukcyjne lisów zakończone odłowem kilkunastu zwierząt. Podejmowane były także liczne interwencje, które zakończyły się skutecznym odłowem lisów lub trwałym przepłoszeniem ich ze zgłaszanego miejsca bytowania.
 
Dwie odłownie na dziki ustawione zostały na jesieni 2016 roku w dzielnicy Sławin. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy sygnału o odłowionych zwierzętach w tej sposób. Jesteśmy w trakcie uzgadniania nowych lokalizacji, które pozwolą na przestawienie odłowni w inne rejony tej samej dzielnicy, pod względem najczęstszych zgłoszeń dotyczących występowania dzików w konkretnych miejscach. Odłownie zostały zakupione  przez Straż Miejską, w ramach jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego
designed by know-line.pl