Miasto movie | Miasto najmłodszych

Data dodania: 22 luty 2017

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Cykl #18 /// Miasto najmłodszych

Wiosenna odsłona cyklu Miasto movie poświęcona będzie dzieciom, nie znaczy to jednak, że w programie znajdą się tylko propozycje dla najmłodszych. Światowe kino ma w swojej historii cały szereg znakomitych obrazów z dziecięcymi bohaterami, począwszy choćby od legendarnego „Brzdąca” Charliego Chaplina, a skończywszy na kasowej serii o przygodach  Harry’ego Pottera czy obsypanym nagrodami zjawiskowym „Boyhood”. Kino dziecięce i młodzieżowe interesowało największych twórców X muzy, nierzadko będąc punktem wyjścia do opowiadania poważnych i wielowymiarowych historii. W naszych projekcjach postaramy się uchwycić kilka nurtów przynależnych do interesującego nas zagadnienia. Będą zatem społecznie zaangażowane obrazy dotyczące problemów młodzieży reprezentowane m.in. przez Larry’ego Clarka czy Harmony Korine’a, komediowo-przygodowe ujęcie tematu w filmach Chrisa Columbusa czy Johna Hughesa, a także wielkie, ponadczasowe kino z dziecięcymi bohaterami w centrum wydarzeń. Mali bohaterowie zawładną naszym ekranem, a my przez najbliższe miesiące będziemy mogli śledzić ich niezwykłe filmowe historie.

Program na marzec:

1 marca 2017, godz. 19.00 – „Miasto zaginionych dzieci”, reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro, czas 112’, 1995 r.

8 marca 2017, godz. 19.00 – „Boy”, reż. Taika Waititi, czas 87’, 2010 r.

15 marca 2017, godz. 19.00 – „Królowie lata”, reż. Jordan Vogt-Roberts, czas 93’, 2013 r.

22 marca 2017, godz. 19.00 – „Stań przy mnie”, reż. Rob Reiner, czas 89’, 1986 r.

29 marca 2017, godz. 19.00 – „Dzieci niebios”, reż. Majid Majidi, czas 89’, 1997 r.

Opisy:

Miasto zaginionych dzieci

Francuski duet reżysersko scenopisarski w osobach Jean-Pierre’a Jeuneta i Marca Caro to jedno z największych objawień kina lat dziewięćdziesiątych. Filmowy świat zachwycił się ich nieskrępowaną wyobraźnią, wizją i wyjątkowym zmysłem estetycznym, czego przykładem jest „Miasto zaginionych dzieci” – piękna i mroczna baśń utrzymaną w poetyce surrealistycznego snu. Obraz ten zachwyca zarówno od strony formalnej, jak i samą historią, którą opowiada. Świat stworzony przez francuzów to czysta magia. Warto przenieść się do niego choćby na dwie godziny.

 

Boy

Kino nowozelandzkie to wciąż rzadkość na naszym rynku filmowym, a jeśli budzi jakieś skojarzenia to najczęściej z osobą Petera Jacksona i jego monumentalnym cyklem opartym na książkach Tolkiena – „Hobbit” czy „Władca pierścieni”. Kinematografia z Nowej Zelandii powoli jednak rozwija się i idzie ścieżką kina australijskiego, które ma już ugruntowaną pozycję. Dobrym przykładem jest tu właśnie „Boy”, skromny, kameralny obraz, który zachwycił widownię wielu festiwali filmowych. Jest to historia dorastającego chłopca, wielkiego fana Michaela Jacksona. Większym idolem niż słynny piosenkarz jest dla chłopca tylko dawno niewidziany ojciec, którego dziecko wyobraża sobie jako postać idealną, bohatera bez skazy. Prawda okaże się jednak bardziej przyziemna, ojciec bowiem jest członkiem lokalnego gangu i po odsiedzeniu wyroku wraca z więzienia do domu.

 

Królowie lata

Co się stanie kiedy trzech piętnastolatków postanowi zbuntować się przeciw światu i wyprowadzić do lasu, aby zamieszkać w zbudowanym przez siebie drewnianym domku? Tym pytaniem otwiera Vogt-Roberts swój obraz i jest to znakomity punkt wyjścia do opowiedzenia oryginalnej młodzieżowej historii z pogranicza komedii, dramatu i filmu o wkraczaniu w dorosłość. Młodzi aktorzy wypadają naturalnie, inteligentny scenariusz i znakomite dialogi zapewniają dobrą zabawę, a kiedy trzeba reżyser potrafi przyjąć poważniejszy ton, na szczęście bez zbędnego patosu i dydaktyzmu. „Królowie lata” to cichy triumf amerykańskiego kina offowego i pozostaje mieć życzenie aby takich filmów powstawało więcej.

 

Stań przy mnie

Stephen King to jeden z najbardziej płodnych i twórczych pisarzy, a wiele z jego książek czy opowiadań to gotowe scenariusze filmowe. Z biegiem lat stał się więc ulubieńcem hollywoodzkich producentów, bardzo często zezwalając na filmowe adaptacje swoich dzieł. Skutki oczywiście bywały różne, ale „Stań przy mnie” z pewnością należy do grupy filmów udanych. Reżyser Rob Reiner zebrał na planie grupę młodych utalentowanych aktorów i stworzył, uznawany dziś przez wielu krytyków za wzorowy, inicjacyjny film drogi. Oto grupa czterech młodych chłopaków wyrusza w czasie upalnych wakacji na poszukiwanie ciała człowieka potrąconego przez pociąg. Po drodze czeka na nich oczywiście cały szereg przygód i wyzwań.

 

Dzieci niebios

Przepiękny i wzruszający obraz Majida Majidiego, reżysera, który jako jeden z pierwszych przebił się do szerokiej dystrybucji, otwierając drogę dla autorskiego kina z Iranu. Ali i Zahra to rodzeństwo pochodzące z biednej rodziny. Choć los ich nie oszczędza, starają się być szczęśliwi i pełni energii. Punktem zwrotnym i zarazem prawdziwym dramatem staje się zgubienie przez Zahrę jedynej pary butów jaką dziewczynka posiada. Od tej pory dzieci muszą dzielić się jedną parą butów, co niesie ze sobą kolejne problemy. Mali bohaterowie znajdują jednak wyjście z sytuacji. Ali ma zamiar stanąć do wielkiego wyścigu, gdzie jedną z nagród jest właśnie nowa para butów. Czy plan się powiedzie i co czeka dzieci na mecie? Aby się przekonać, koniecznie trzeba wybrać się razem z Miasto movie na wycieczkę do Teheranu.

O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.
Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

designed by know-line.pl