Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2016 r.
Dom Słów Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie za tworzenie interdyscyplinarnego programu zbudowanego wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym, za Program Inny Lublin skierowany do osób zagrożonych ryzykiem wykluczenia lub wykluczonych w wielu obszarach życia: bezrobotnych, chorych przebywających w szpitalach, osób starszych z Domów Opieki Społecznej, więźniów, emigrantów i uchodźców, bezdomnych, osób niepełnosprawnych i uzależnionych oraz dzieci niepełnosprawnych czy z biednych i patologicznych rodzin; jak również za organizację warsztatów: typograficznych, introligatorskich, papierniczych, litograficznych, wklęsłodruku, kaligrafii, opowieści, komiksowych, kreatywnego pisania, małe wydawnictwo, terytorium wyobraźni – Pinokio, Design Literacki, Typoduchy, Gra o wolność, Wolność Słowa vs Mowa Nienawiści.
Tomasz Dostatni OP – dominikanin, publicysta, autor, animator kultury za organizację debat prezydenckich Ponad Granicami w Teatrze Starym w Lublinie oraz Debat Dwóch Ambon w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie.
Lubelski Teatr Tańca Centrum Kultury w Lublinie za organizację jubileuszowej 20. edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, podczas której zaprezentowały się najlepsze profesjonalne teatry tańca współczesnego na świecie, w tym Nederlands Dans Theater 2 i Polski Balet Narodowy, za prowadzanie w Centrum Ruchu warsztatów i zajęć ruchowych dla osób w każdym wieku oraz wspieranie młodych polskich artystów w produkcji ich spektakli.
Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności
Zbigniew Jóźwik – artysta grafik, bibliofil, mecenas twórców, Kawaler Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem za zainicjowanie Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego, organizację wielu wystaw grafiki i ekslibrisu oraz bogaty i różnorodny dorobek artystyczny, m.in. wydanie kilkunastu tek ekslibrisowych i grafiki, zilustrowanie graficznie utworów Mickiewicza, Wojtyły, Miłosza, Riabinina oraz ponad 50-letnią aktywną działalność na rzecz popularyzacji sztuki.
Henryk Kowalczyk – aktor, reżyser, autor tekstów, pedagog za bogatą, konsekwentną działalność na rzecz popularyzacji kultury osadzonej w sztuce teatru, poezji i prozie, koordynację pracy grup nieformalnych w ramach Teatru Małych Form, stworzenie Teatru Scena 6, Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niewielkich, Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Czas Poetów i wielu innych przedsięwzięć.
Barbara Oratowska – kierownik, starszy kustosz Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem” w Lublinie, wykładowca akademicki za organizację wielu wystaw poświęconych wydarzeniom i ludziom okresu represji wojennych i stalinowskich; prowadzenie działalności edukacyjnej dla młodzieży lubelskich szkół oraz organizację (od 15 lat) konkursu recytatorsko-krasomówczego poświęconego Grażynie Chrostowskiej (poetce pokolenia Kolumbów rozstrzelanej w KL Ravensbrück).
Skład Komisji do spraw Nagród:
Nagrody przyznawane są na podstawie przepisów Uchwały nr 745/XXX/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
Laureatów w poszczególnych kategoriach nagród poznamy podczas Gali Kultury 19 kwietnia 2017 r. o godzinie 19.00 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego. Wstęp wolny – zapraszamy.