Miasto najmłodszych na dużym ekranie – Zapraszamy na majowe Miasto movie

Data dodania: 27 kwiecień 2017

W maju w Warsztatach Kultury zobaczymy kontynuację cyklu Miasto najmłodszych poświęconego dziecięcym bohaterom. Będą to społecznie zaangażowane obrazy dotyczące problemów młodzieży, a także wielkie, ponadczasowe kino z dziecięcymi bohaterami w centrum wydarzeń. 

Kraina traw
"" Data:
10 maja 2017,
godz. 19:00-21:10

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Jeden z wielkich wizjonerów współczesnego kina, Terry Gilliam, przenosi na ekran słynną książkę Mitcha Cullina – „Kraina traw”. Główną bohaterką jest dziewczynka imieniem Jeliza-Rose, która po śmierci matki zostaje pod opieką ekscentrycznego i niestroniącego od narkotyków ojca. Dodatkowo w jej życiu pojawiają się kolejne, dziwne postacie jak choćby chłopak chcący na środku pustyni upolować wielkiego rekina czy tajemnicza kobieta, zajmująca się mumifikacją ciał. Kino ze wszech miar oryginalne i jak przystało na Gilliama wysmakowane wizualnie.
   
Klub winowajców
"" Data:
17 maja 2017,
godz. 19.00-20:40

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Doceniony po latach, „szkolny” film Johna Hughesa, mistrza i specjalisty w nurcie kina młodzieżowego.  Piątka uczniów, pochodzących z różnych subkultur, środowisk oraz cechujących się zróżnicowanym statusem społecznym, zostaje zatrzymana po lekcjach w ramach kary. To przymusowe zamknięcie stanowi punkt wyjścia do znakomitej, słodko-gorzkiej analizy problemów młodzieży lat 80. Problemów, jak się okazuje, wciąż aktualnych także w naszych czasach. Humor i ironia mieszają się z bolesną często diagnozą wkraczającego w dorosłość pokolenia. „Klub winowajców” jest dziś uznawany za jeden z ważniejszych filmów młodzieżowych lat 80. i z pewnością warto do niego wrócić.
   
Dziecko wojny
"" Data:
24 maja 2017,
godz. 19.00-20:40

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Przejmujące stadium wojny widzianej oczyma małego chłopca, wrzuconego w sam środek traumatycznych wydarzeń. Iwan to uciekinier z obozu koncentracyjnego, w którym stracił rodzinę. Sierotę przygarnia oddział radzieckich żołnierzy pod dowództwem majora Cholina. Chłopak szybko staje się jednym z najlepszych zwiadowców oddziału, ale równie szybko okazuje się, że wojna to przerażająca i bezwzględna siła, która niszczy wszystko na swojej drodze. Jakie będą konsekwencje nagłego przeskoku ze świata dzieciństwa do świata dorosłych? Jak przetrwać w skrajnym zagrożeniu i nie utracić swojego człowieczeństwa? Te pytania towarzyszą obrazowi Tarkowskiego, ponieważ reżyser, jak nikt inny potrafił łączyć poetyckość i duchowość z ważnymi, życiowymi tematami.
   
Mała Miss
"" Data:
31 maja 2017,
godz. 19.00-20:45

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Obraz o podróży dysfunkcyjnej i nietypowej rodziny na dziecięcy konkurs piękności, w którym ma wziąć udział siedmioletnia Olive. Główna bohaterka jedzie przez Stany Zjednoczone wraz z resztą familii, w której skład wchodzą przegrani życiowo rodzice, milczący brat, usunięty z domu starców dziadek i mający skłonności samobójcze krewny matki dziewczynki. Jak widać rodzina Hooverów ma całkiem sporo problemów, niemniej jednak wszyscy postanawiają na swój sposób wesprzeć dziewczynkę w jej marzeniu o zdobyciu tytułu „Little Miss Sunshine”. „Mała Miss” to z jednej strony kino drogi, z drugiej film psychologiczny dotykający problemu rozpadu rodziny, z kolejnej zaś nie pozbawiona humoru opowieść o pokonywaniu przeciwności w dążeniu do wyznaczonego celu.
designed by know-line.pl