ACK UMCS "Chatka Żaka" zaprasza!

Data dodania: 26 listopad 2013

[b]Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie zaprasza na wydarzenia, które odbędą się w najbliższym czasie w ACK „Chatka Żaka”:
[/b]

[b]28-30.11.2013
ACK UMCS "Chatka Żaka"
IX Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny KONTESTACJE 2013[/b]

Po raz pierwszy Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje” odbył się w roku 2005. Kontestacje dojrzewały i rozwijały się w ciągu ośmiu lat swojego istnienia w lubelskiej przestrzeni artystycznej.
Festiwal nie posiadał nigdy formy konkursowej – to raczej spotkania mające na celu zainteresowanie teatrem szerszej publiczności akademickiej i nie tylko. Nieprzekonanych przyciągać ma nazwa stanowiąca jednocześnie swego rodzaju ideę programową – „Kontestacje”, a więc krytyczne spojrzenie na zastaną rzeczywistość, sprzeciw, a wręcz bunt wobec ogólnie przyjętych norm i wartości, ukazanie teatru jako medium mogącego ten bunt wyrazić najpełniej.
Tegoroczna, IX już edycja Kontestacji zbiera najciekawsze, zrywające ze schematami grupy sceniczne z całej Polski. To trzydniowe wyjątkowe spotkania z niebanalnym, „niegrzecznym”, inteligentnym, a przede wszystkim młodym i niezależnym teatrem!
Kuratorem programowym tegorocznej edycji jest Daniel Adamczyk.

[b]1-15.12.2013
Sala Widowiskowa, Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS
KINO.PT: Przegląd Nowego Kina Portugalskiego[/b]

Na ostatni miesiąc tego roku Kino Studyjne "Chatka Żaka" przygotowało spotkanie
z najnowszymi produkcjami filmowymi z Portugalii. Nieczęsto trafiają na polskie ekrany filmy z tamtej części Europy, dlatego też dla ciekawych współczesnych trendów w kinematografii Starego Kontynentu z 9 polskich miast będzie to nie lada gratka. W tym gronie nie mogło zabraknąć Koziego Grodu.
W lubelskiej odsłonie wydarzenia znalazło się 5 filmów pełnometrażowych oraz 7 krótkich metraży, w tym animacje. Nie zabraknie także kina dokumentalnego.
Tematykę przeglądu zdominowała perspektywa przestrzeni, w dosłownym sensie obejmująca najdalsze zakątki Europy, zaś w sensie metaforycznym – gdzie przestrzeń mierzy się dystansami społecznymi – umalowana różnorodnością osobistych przeżyć radości i smutku.
Przegląd KINO.PT ma na celu ukazanie świeżości i różnorodności współczesnego kina portugalskiego oraz zapoznanie polskiego widza z nowymi twórcami: już zdobywającymi spory rozgłos i uznanie, jak Miguel Gomes, Sérgio Trefaut czy Gonçalo Tocha, a także tymi na razie mniej znanymi, jak Salomé Lamas czy Regina Pessoa.
Program wydarzenia w Lublinie przewiduje 6 spotkań z kinem portugalskim. Pierwsze – 1.12.2013 o g. 19.30.. KINO.PT w Chatce Żaka potrwa do 15.12.2013.
Projekcje filmów portugalskich będą miały miejsce na sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS, mieszczącego się w Chatce Żaka.
Organizatorami głównymi wydarzenia są: KINO.LAB, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Instytut Camoesa.

[b]3-17.12.2013
Sala Widowiskowa / ACK UMCS "Chatka Żaka"
DKF Bariera | Pokazy Klubowe – Grudzień 2013[/b]

Dyskusyjny Klub Filmowy BARIERA zaprasza na ostatnie w tym roku spotkania klubowe.
W trzy kolejne grudniowe wtorki o 19.30 na sali widowiskowej ACK Chatka Żaka będzie można wybrać się w filmową podróż od Bałkanów, przez Białoruś, do krajów Beneluksu.

Na początek przedstawiona zostanie historia Limuna, typa spod ciemnej gwiazdy, który otrzyma jedno z najbardziej wymagających wyzwań zawodowych w swoim życiu. Bo jak tu obnosić się pośród bandytki ze swoją skórą, furą i komórą oraz opinią zakapiora, gdy przyjęło się zlecenie ochrony parady równości? Dla jemu podobnych taka decyzja – nawet jeśli intratna – to środowiskowe samobójstwo. Skoro jednak był w stanie przesiąść się do samochodu Jasia Fasoli, i to w kolorze różowym, wydaje się, że pokona wszelkie przeciwności.

"We mgle" kryje się mroczna, surowa opowieść o winie i karze, dobru i złu, powinności i ludzkiej godności, nieraz tak deptanej. Siergiej Łoznica po raz kolejny zabierze kinomanów do świata, w którym nic nie jest tak jak być powinno i z którego to świata jedyną drogą wyjścia jest wypicie swojego kielicha goryczy do samego dna. A w czasie wojny niestała natura ludzka często ugina się pod ciężarem spraw zbyt niejasnych i przypadkowych, by móc pozwolić sobie na komfort posiadania katechizmowych zasad moralnych. Gdy liczy się przeżycie, nie ma ludzi dobrych i złych; są tylko żywi lub martwi.

Zeszłoroczny Warszawski Festiwal Filmowy zabrał w tango "Tango Libre". Belgijski film kontrastuje poczucie osamotnienia więziennego klawisza z rozchwytywaną przez mężczyzn Alice. Wydawałoby się, że posiadanie męża, kochanka i wielbiciela w jednym miejscu, tym bardziej tak zatłoczonym i nieprzyjaznym jak więzienie, nikomu na dobre wyjść nie może. Bo przecież "do tanga trzeba dwojga". Lecz czy koniecznie tylko dwojga? Lub może raczej – których dwojga?

designed by know-line.pl