Akcja odśnieżania miasta w trybie kryzysowym zakończona

Data dodania: 18 grudzień 2022
Akcja odśnieżania miasta w trybie kryzysowym zakończona

Służby miejskie zakończyły prowadzenie zimowego utrzymaniu miasta w trybie kryzysowym. Wszystkie ulice Lublina objęte I i II standardem są odśnieżone i przejezdne. Na większości z nich udało się uzyskać nawierzchnię czarną i mokrą. Aktualnie działania drogowców skupiają się na ulicach zaliczanych do III kategorii oraz realizacji zgłoszeń interwencyjnych od mieszkańców. Cały czas udrażniane są też chodniki i dojścia dla pieszych.

 

– Brak nocnych opadów śniegu oraz pełna mobilizacja sprzętu i wszystkich służb umożliwiło uzyskanie założonych celów i zakończenie prac na ulicach głównego układu komunikacyjnego. Pozwala to na odwołanie trybu kryzysowego akcji odśnieżania miasta, która w ten sposób była prowadzona przez ostatnie dwie doby. Przed drogowcami jednak ciągle wiele pracy. Zmieniamy teraz schemat działania i w trybie podstawowym skupiamy się na oczyszczaniu pozostałych jedni. Priorytetem jest nadal zapewnienie także bezpieczeństwa pieszym poprzez udrożnianie chodników i dojść do przejść. Prognozy pogody na najbliższe dni, które przewidują ustanie opadów śniegu, a do tego dodatnie temperatury, powinny sprzyjać realizowanym działaniom – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. 

 

Aktualnie sprzęt kierowany jest do odśnieżania dróg osiedlowych oraz realizacji zgłoszeń interwencyjnych. Z kolei brygady ręczne oraz opłużne traktory o mniejszej masie pracują przy udrażnianiu chodników będących poza stałym utrzymaniem. Wraz z chodnikami na bieżąco odśnieżane są również dojścia dla pieszych. Z uwagi na niedzielę handlową, monitorowany jest również stan chodników w rejonie Centrów Handlowych i w razie konieczność tam też będą prowadzone prace.

 

Koszty akcji zimowego utrzymania miasta od początku sezonu do 18 grudnia do godz. 5.00 wynoszą już blisko 5,7 mln zł (w tym ryczałt za gotowość to ponad 1 mln zł). Z kolei koszty prac za ostatnie doby, kiedy prowadzona była akcja w trybie kryzysowym (od 16 do 18 grudnia) wyniosły około 1,2 mln zł. 

 

Przypominamy, że zgłoszenia dotyczące odśnieżania miasta przyjmowane są pod numerami telefonów:

  • w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
  • w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30(od poniedziałku do piątku);
  • w zakresie miejsc parkingowych – tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).
designed by know-line.pl