Alchemia kina. 13. Zamojski Festiwal Filmowy

Data dodania: 07 sierpień 2012

ALCHEMIA KINA – 13. ZAMOJSKI FESTIWAL FILMOWY

Przedpremierowe i premierowe projekcje filmów, seanse plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu, znakomici goście, prelekcje filmoznawców i krytyków filmowych, retrospektywa filmów Wojciecha Smarzowskiego oraz balet Jezioro łabędzie w 3D. Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w dniach 10-16 sierpnia zaprasza do Zamościa na Alchemię Kina. 13. Zamojski Festiwal Filmowy.

W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie 5 filmowych cykli tematycznych: „Dobre, bo polskie” czyli filmy prezentowane i wyróżnione na tegorocznym festiwalu filmów fabularnych w Gdyni, „Hity jesieni” – projekcje premierowe i przedpremierowe, „Kino mówi o sobie” – dzieła o magii kina, „Witajcie w Polsce” – retrospektywa filmów Wojciecha Smarzowskiego oraz „Alchemiczne plenery” – projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu.

Zamojski Festiwal Filmowy „Alchemia kina” jest poświęcony temu, co w kinie alchemiczne, niezwykłe, wyjątkowe, niewytłumaczalne. Temu, jak w tajemniczy sposób utrwala się na celuloidowej taśmie obrazy, i jak później owe obrazy oddziaływają na widownię, wyzwalając emocje, wzruszenia, natchnienia, refleksje albo tylko dostarczają rozrywki pozwalając na czas seansu zanurzyć się w innym świecie i życiu innych ludzi.

Zamość – miasto, w którym pamiątki historii, skarby światowej kultury wchodzą w alchemiczny dialog ze współczesnością – na czas festiwalu stanie się miejscem dialogu na temat kina, miejscem spotkań twórców z odbiorcami. Festiwalowe spotkania mają z jednej strony wprowadzać w tajniki filmowego warsztatu, z drugiej spróbować pokazać jak wyczarowywanie z celuloidu prawdziwego i zmyślonego życia wpływa na tych, którzy są tej alchemicznej przemiany świadkami. Pośrednikami w dyskusjach między twórcami i miłośnikami kina będą zaproszeni krytycy i filmoznawcy, którzy swoimi prelekcjami, wykładami, analizami spróbują uczynić alchemię kina bardziej zrozumiałą i przystępną.

W Alchemii kina zderzać się będą stereotypy, pojawi się kino klasyczne i eksperymentalne, produkcje rodzime i światowe. Tematem głównym będzie kino, które opowiada samo o sobie, kino, które samo ujawnia tajniki własnej alchemii przekraczającej nie tylko geograficzne, ale również kulturowe i czasowe granice.

Szczegóły i program na stronie [url]www.alchemiakina.pl[/url]

designed by know-line.pl