Przedstawienie
w poniedziałek 27 lutego 2017 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Amatorski Teatr Towarzyski
zaprasza na komedię
Jean Baptiste Molier
Wystąpią :
Pan Jourdain – Dariusz Boruch
Pani Jourdain – Ewa Surdacka
Lucylla – Barbara Dynowska
Kleont – Krzysztof Żak
Dorymena – Regina Tatara
Dorant – Henryk Szuba
Michasia – Irena Mazur
Covielle – Krzysztof Witaszek
Nauczyciel muzyki – Antonina Gutowska
Nauczyciel tańca – Beata Kamińska
Nauczyciel fechtunku – Łukasz Kołodziejczyk
Nauczyciel filozofii – Sławomir Krzyżanowski
Krawiec – Andrzej Samborski
Śpiewak – Mateusz Dąbrowski
Lokaj I – Jacek Bednarczyk
Lokaj II – Ireneusz Tatara
Reżyseria i adaptacja – Dariusz Boruch
Scenografia i kostiumy – Grażyna Laskowska-Cielniak
Muzyka – Mateusz Dąbrowski
rysunek – Benek Homziuk
Amatorski Teatr Towarzyski
W 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie z inicjatywy jego prezesa Dariusza Borucha powstał Amatorski Teatr Towarzyski.
Były czasy, że w zwyczaju ludzi z „towarzystwa” była zabawa w teatr. Zabawa ta miała wielce edukacyjny charakter, pozwalała rozwijać talenty potrzebne w aktywnym społecznym życiu, kultywowała język ojczysty, uczyła pracy w grupie i kreatywności. Wspólna zabawa dawała satysfakcję i radość, a jej finałem była publiczna prezentacja dla grona przyjaciół i rodziny. Propozycją takiej zabawy jest właśnie nasz teatr, pragniemy wrócić do tych dobrych obyczajów i zaszczepić nimi naszych znajomych i sąsiadów.
Takie były i są cele teatru i trzeba stwierdzić, że udało się je zrealizować . Przez teatr, w ciągu 10 lat jego działalności, przewinęło się już kilkadziesiąt osób (96) w różnym wieku i profesji. Posiadających mniej lub więcej talentu aktorskiego, ale za to bardzo chętnych do działania. Podporami teatru oprócz Dariusza Boruch (pracownika Muzeum UMCS) są Anna Kuszneruk (bardzo energiczna rencistka), Irena Mazur (dyrektor w firmie farmaceutycznej), Krzysztof Żak (prawnik), Krzysztof Witaszek (kulturoznawca), Ewa Surdacka (pedagog), Mateusz Dąbrowski (pedagog, muzyk) oraz Grażyna Laskowska – Cielniak (plastyk).
Z teatrem obecnie współpracuje 31 osób. Członków teatru oprócz marzeń o scenie łączy miłość do żywego słowa, poprawnej polszczyzny, bogatego stroju i działania w grupie.
Amatorski Teatr Towarzyski prezentował się w różnych miejscach Lublina i w kilku innych miastach. Otwarty jest na każdą propozycję występów, bo jego celem jest dobra zabawa i propagowanie idei Teatrów Towarzyskich. Repertuar teatru dobierany jest tak, aby był różnorodny i możliwy do zrealizowania, są tam utwory klasyczne, ale i własne teksty członków zespołu. Siedzibą teatru jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, gdzie, dzięki przychylności i wsparciu kierownictwa tej placówki, odbywają się próby i premiery. Teatr nie ma stałego terminarza występów, prezentuje się tam, gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się (choćby 3 osoby) grupka głodnych teatru oraz dobrej zabawy widzów.
Amatorski Teatr Towarzyski ma w swoim dorobku już ponad setkę przedstawień (119) w tym 19 premier.