"NASZE ŻONY" TEATR SYRENA / WARSZAWA
PIĄTEK 31.05 / 17.00, 20.00
autor: Eric Assous
tłumaczenie: Bogusława Frosztęga
reżyseria: Wojciech Pszoniak
scenografia: Barbara Hanicka
występują: Wojciech Malajkat, Wojciech Pszoniak, Jerzy Radziwiłowicz (aktor Teatru Narodowego)
"Trzej przyjaciele jak zwykle mają się spotkać, by pograć w karty. Tego wieczoru jednak wszystko potoczy się inaczej. A zaczyna się od tego, że jeden z mężczyzn się spóźnia. Trzęsienie ziemi nastąpi, gdy wreszcie się zjawi, a przede wszystkim zdradzi, co jest powodem spóźnienia. Przyjaciele już nie siądą do kart, za to rozpoczną emocjonującą rozgrywkę o własne życie. Jakie ono było, jakie jest, jakie są postawy i wzajemne relacje przyjaciół? No i jeszcze jeden ważny temat do rozmowy, nie dający spokoju: tytułowe kobiety. Bo choć żadna z nich się nie pojawi, to przecież będą bardzo mocno obecne podczas spotkania trójki facetów. Sztuka francuskiego dramatopisarza zawiera w sobie sensacyjną intrygę, jest niepozbawiona humoru, ale też można w niej odkryć głębsze znaczenie i pomyśleć po zakończeniu: jak to z nami, mężami i żonami, jest? Jeśli Nasze żony ogląda się z zainteresowaniem, to jest w tym również zasługa aktorów: Wojciecha Pszoniaka, Jerzego Radziwiłowicza i Wojciecha Malajkata. Każdy ma swój wspaniały dorobek i niepowtarzalny styl, ale warto zobaczyć, jak tworzą tercet bohaterów sztuki Erica Assousa, jak nadają im indywidualne cechy i sprawiają, że przez półtorej godziny żyjemy ich życiem."
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym
ANNA MARIA JOPEK – AMJ5TET
WTOREK 18.06 / 18.00, 21.00
Koncert połączony z rejestracją płyty DVD
Zespół przyjaciół i pasjonatów.Wszyscy w drużynie Jopek są frontmanami własnych projektów. „Wolność i nieograniczoność wyobraźni jest tym, co kocham najbardziej u tych, z którymi staję na scenie” – wyznaje Jopek. I szybko dodaje: „Tylko spełnieni twórcy potrafią być prawdziwymi dawcami. W muzyce działamy na otwartym sercu”.
Kwintet wirtuozów, multiinstrumentalistów swobodnie żąglujący gatunkami, stylami i kolorami. Znaczna część tworzonej na scenie muzyki to improwizacja, uważne słuchanie siebie nawzajem, muzyków i publiczności. „Nie ma czasu na granie nieprawdy. Każdy akt tworzenia jest aktem wspierania życia. Tym się zawsze chciałam zajmować. Muzyką, która powstaje na poczekaniu, ze szczęścia bycia w niej razem” – mówi AMJ.
Usłyszymy utwory z ostatniej płyty „Ulotne”, inspirowanej dzieciństwem Jopek spędzonym za kulisami legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, w którym tańczyli i śpiewali jej rodzice.
„Muzyka mojego dzieciństwa, wszystkie Ptaszki, Serduszka i Cyraneczki, na zawsze zdeterminowały mój śpiew i myślenie o muzyce. Noszę w sobie płaski pejzaż Mazowsza z całą jego melancholią i bezkresem”.
W Teatrze Starym, z którym Jopek i Kubiszyn mają szczególnie mocną, emocjonalną więź (występują tu w spektaklu „Czas kobiety” Leszka Mądzika), tym razem powstanie nagranie DVD zespołu. „Teatr Stary to miejsce wymarzone do fotografowania. Wzajemna bliskość sceny i widowni, uroda teatru i magia Lublina – wszystko, co warto zatrzymać w nagraniu i posłać dalej w świat” – deklaruje Jopek.
Annie Marii Jopek na scenie towarzyszyć będą: Robert Kubiszyn (bas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Piotr Nazaruk (flety, głos, cytra) oraz Krzysztof Herdzin (fortepian).
|
|
|
|