Attention: Occupation – Film Festival

Data dodania: 22 kwiecień 2011

Uwaga: Okupacja Film Festival & Education

Uwaga: Okupacja to festiwal jednego dnia o zasięgu ogólnopolskim. 26 kwietna o godzinie 19.00
w 43 miastach Polski odbędą się projekcje filmów, których tematyka związana jest
z militarną okupacją oraz aktualną sytuacją w rejonach okupowanych, takich jak: Tybet, Palestyna, Irak, Afganistan, Czeczenia. Celem wydarzenia jest przede wszystkim edukacja dotycząca istniejących konfliktów, mechanizmów jakie nimi rządzą oraz efektów jakie wywierają na lokalne społeczności i społeczeństwo.

Festiwal będzie odbywał się w miejscowych kawiarniach, klubach i pubach, których managerowie przyłączyli się do akcji. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Przy organizacji festiwalu działa 40 wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i energię na rzecz szczytnej idei. Nie partycypują instytucjonalni sponsorzy, brak jest zewnętrznego finansowania. Pomysłodawcy nie opowiadają się za żadną ze stron, celem jest ogólnospołeczna edukacja dotycząca okupacji.

Festiwal ma za zadanie rzucić wyzwanie skostniałemu akademickiemu dyskursowi oraz zhierarchizowanej relacji Profesor – Student, w której narzuca się sposób myślenia i promuje „absolutyzm wiedzy”. Celem wydarzenia jest zachęcenie ludzi do wymiany opinii, poddawania
w wątpliwość ogólnie przyjętej perspektywy i wniosków oraz dzielenia się własnymi poglądami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi okupacji ukazanych w filmach. W tym celu powstaje strona internetowa www.uwagaokupacja.pl, która będzie platformą wymiany wiedzy. Organizatorzy przewidują, że po filmie widzowie wrócą na stronę, aby każdy mógł podzielić się swoim zdaniem, przemyśleniami W dużej mierze chodzi też o rozbudzenie świadomości jak działają mechanizmy okupacyjne. Jaki wpływ wywiera ona na tożsamość narodową i kulturową społeczeństw, a nawet przyrodę i środowisko.

Festiwal naturalnie przybrał formę dwujęzyczną, głównie ze względu na wsparcie osób różnych narodowości. Pomysłodawcą festiwalu jest Tamir Halperin urodzony w Izraelu przed początkiem okupacji wschodniej części Jerozolimy, Zachodniego Brzegu i Gazy. Tam poznał realia okupacji, odbywając trzymiesięczną służbę wojskową i uczestnicząc w patrolach na terenach okupowanych. W wyniku tych zdarzeń postanowił nigdy więcej nie brać udziału w działaniach militarnych skierowanych przeciwko ludności Palestyńskiej, uznając, iż mają one wymiar zbrodni przeciwko ludzkości. Z powodu odmowy, dwa razy trafił za to do więzienia. Doświadczenia Tamira
w Palestynie skłoniły go do poszukiwania rozwiązań dla różnych sytuacji konfliktowych na świecie.

Uwaga: Okupacja Film Festival & Education
26 kwietnia 2011
godzina 19.00

43 miasta Polski:
Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Gliwice, Zabrze, Bytom, Rzeszów, Olsztyn, Bielsko-Biała, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Opole, Gorzów Wielkopolski, Wałbrzych, Zielona Góra, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz, Legnica, Inowrocław, Racibórz, Suwałki, Wolsztyn.

[b]Festiwal zawitał do Lublina! Gdzie?

Kawiarnia Czarna Inez – "Krzyk Śnieżniego Lwa" (Tybet; jęz. ang; 104 min)
Kawiarnio-Księgarnia Spółdzielnia – "Serce Jeninu" (Palestyna; jęz. ang; 89 min)
Czarna Owca – "Dlatego Walczymy" (USA; polskie napisy; 98 min)
Przestrzeń Inicjatyw Twórczych Tektura – "Chmury nad Bagdadem" (Irak; jęz. ang; 102 min)
Stowarzyszenie Homo Faber – "Czeczenia: Brudna wojna" (jęz. ang; 50 min)
Dzięki Słomie, Em Formacji oraz D’Roots Studio film zobaczymy również w Dąbrówce! "Okupacja 101" (Palestyna; jęz. ang; 90 min).

WSTĘP WOLNY![/b]

designed by know-line.pl