Bajka, antybajka i Tadeusz Kantor

Data dodania: 07 maj 2015

[b]"Bajki opowiada się, by oswoić otaczający świat. By nieuporządkowanej rzeczywistości nadać znany kształt, w którym pojawią się – jak w schemacie Władimira Proppa – przeciwnicy, z którymi przyjdzie walczyć, przeszkody, które trzeba będzie pokonać i sojusznicy, którzy, nieraz nieoczekiwanie, przyjdą z pomocą. Za tym schematem łatwo ukryć chaos świata, a językiem bajki zasłonić brzydką rzeczywistość. (…) "Ony" Marty Guśniowskiej jest właściwie antybajką. Bo choć jest tu i bohater, który wyrusza w drogę, by odnaleźć ojca, i przeszkody, które musi pokonać, niespodziewany pomocnik, a wreszcie nagroda, to jednak bajka Guśniowskiej sama się już na wstępie demaskuje." Piotr Morawski, sztukawspolczesna.org[/b]

To fragment recenzji spektaklu Teatru Czytelni Dramatu przygotowanego specjalnie z myślą o młodzieży i ich rodzicach. Na "Ony" w reżyserii Daniela Adamczyka zapraszamy w sobotę, niedzielę i poniedziałek.

Dla sporo młodszych widzów Czytelnia Dramatu przygotowała czytanie tekstu "Władca skarpetek". Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? O tym przekonamy się już w poniedziałek.

Z kolei w "Zagadkowy świat Tadeusza Kantora" wprowadzi nas Pracownia Sztuczka. W ramach zajęć Marta Ryczkowska, Eliza Galey i Agnieszka Chwiałkowska zabiorą dzieci do niezwykłego świata teatru i sztuki Tadeusza Kantora. Uczestnicy spotkania poznają najważniejsze motywy obecne w twórczości artysty. Warsztat poprzedzi część teoretyczna. Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku powyżej 9 lat.

[b]Teatr czytelni Dramatu – Ony[/b]
9.05 / sob. / godz. 19.00 Kup bilet
10.05 / niedz. / godz. 19.00 Kup bilet
11.05 / pon. / godz. 11.00
Sala Czarna / bilet: 15/25 zł

[b]Czytelnia Dramatu Dzieciom – Władca skarpetek[/b]
11.05 / pon. / godz. 17.00
Sala Czarna / wstęp wolny

[b]Karuzela Sztuki – Zagadkowy świat Tadeusza Kantora[/b]
10.05 / niedz. / godz. 16.00
Sala prób nr 3 / opłata: 5 zł

designed by know-line.pl