Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza na spotkania
z Beatą Ostrowicką
autorką książek dla dzieci i młodzieży
Tym razem spotkania odbędą się w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka. Beata Ostrowicka napisała książkę pt.:„Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”.
26 marca 2012, godz. 9.00 – Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85
26 marca 2012, godz. 10.30 – Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104a
27 marca 2012, godz. 9.00 – Filia nr 9, ul. Krańcowa 106
27 marca 2012, godz. 10.30 – Filia nr 22, ul. Kruczkowskiego 14
Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku. – fragment
„….A moja babcia, gdy była jeszcze małą Franią, to było na długo przed drugą wojną światową, gdy nie miała siwych włosów, tylko czarne, dwa warkocze, gdy potrafiła robić szpagat i chodzić po drzewach, była sama jak palec. Babcia tak o sobie mówi. „Byłam samiutka, jak palec. Rodzice mnie wcześnie odumarli”. Brzmi dziwnie, ale chodzi o to, że nie miała domu, ani nikogo bliskiego.
I gdy miała 5 albo 6 lat, trafiła do sierocińca. I tam, tej mojej Frani, było bardzo źle. Krzyczeli na nią, o byle głupstwo, Miała brzydkie, brudne sukienki. Cały czas była głodna, i z tego głodu, śnił jej się chleb, kiełbasa i ciastka. Często płakała. I wtedy przytulała się do swojej szmatki, która kiedyś była biała w czerwone i niebieskie różyczki, a teraz była szara i żadnych kwiatków już na niej nie było widać. Ale Frania tę szmatkę kochała, bo była z kawałka bluzki jej mamy.
Inne dzieci też płakały.
Któregoś dnia, do tego sierocińca, przyszła pani z pięknej ciemnej sukni ozdobionej koronkowym kołnierzykiem. I ta pani nie krzyczała, tylko miłym głosem wyjaśniła dzieciom, że teraz będą mieszkać gdzie indziej. Też w Warszawie, na ulicy Krochmalnej 92. I zaprowadziła tam Franię, i innych, nawet tego wielkiego Arona, który lubił bić innych chłopców i dokuczać dziewczynkom. Ja to bym Arona zostawił. No, ale go ze sobą wzięli.
Na ulicy Krochmalnej był wielki, piękny budynek. Biały, z tablicą „Dom Sierot”. I tam Frania wtedy po raz pierwszy zobaczyła Panadoktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać. Babcia, gdy to opowiada, a lubi tę część, mówi: „Pandoktor się do nas uśmiechał”, „Jak tylko go zobaczyłam, to wiedziałam, że Pandoktor, to dobry człowiek”. I mówi „Pandoktor”, tak, jakby to był jeden wyraz. …”
#2c
BEATA OSTROWICKA o sobie:
Od kilkunastu lat piszę książki dla dzieci i młodzieży.
Debiutowałam w 1995 roku, wydając powieść Niezwykłe wakacje. W tym samym roku ukazał się Eliksir przygód, a w 1997 Tajemnica szkatułki. Książki te, o charakterze przygodowo-historycznym, wydało warszawskie wydawnictwo "Iskry". "Iskry" wydały również Krainę Kolorów – Księga Nadziei i Krainę Kolorów – Księga Intryg – dwie części zaplanowanej trylogii fantazy.
W krakowskim wydawnictwie "Baran i Suszczyński" ukazała się powieść Zaledwie kilka dni, opisująca problemy współczesnej młodzieży oraz ilustrowana książeczka dla dzieci Strychowe opowieści, będąca rezultatem mojej wieloletniej współpracy z Radiem "Kraków".
Od 2001 roku współpracuję z łódzkim wydawnictwem "Literatura", w którym ukazują się kolejne wydania moich powieści oraz nowe tytuły: Opowieści ze starego strychu, Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi i Ale ja tak chcę!.
We wrześniu 2002 roku ukazał się Świat do góry nogami, wydany przez wydawnictwo "Ossolineum". Jest to opowieść o dorastaniu nastoletniej Oli, której umiera matka.
W roku 2006 "Ossolineum" wydało Złą dziewczynę
W 1995 roku zostałam wyróżniona nominacją w kategorii autorskiej do "Nagrody Wydawniczo-Księgarskiej – Ikar ’95" za Niezwykłe wakacje. W tym samym roku otrzymałam wyróżnienie "Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych, IBBY" za Niezwykłe wakacje i Eliksir przygód. Od 1997 roku należę do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 2000 roku do 2004, byłam członkiem Zarządu Oddziału Krakowskiego SPP.
W 2002 roku otrzymałam II Nagrodę Literacką w konkursie "Książka Roku 2002" przyznawaną przez "Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych, IBBY" za Świat do góry nogami. Od 2002 roku należę do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.
W 2004 otrzymałam wyróżnienie Międzynarodowej Sekcji IBBY w postaci wpisu Świata do góry nogami na Honorową Listę Andersena.
W 2005 roku Zła dziewczyna została nominowana do konkursu "Książka Roku 2005".
Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi zostały wpisane na "Złotą Listę" książek polecanych przez Fundację ABCXXI. Świat do góry nogami znajduje się na Liście Książek Do Głośnego Czytania Dzieciom, polecanej przez Fundację ABCXXI.
W 2006 roku Alę ja tak chcę! uzyskało nagrodę literacką za książkę dla dzieci młodszych, w konkursie "Książka Roku 2006". W tym samy roku książka Ale ja tak chcę! została uznana w konkursie "Bestsellerek Roku 2006" za najlepszą książkę dla młodego czytelnika.
0d września 2007 roku piszę do "Misia" opowiadanka o zającu Anatolu i jego przyjaciołach – dinozaurze Plotku i mrówce Oli.
Mam stały kontakt z Czytelnikami, spotykając się z Nimi na licznych spotkaniach autorskich.
Ukończyłam studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Mieszkam w Krakowie, mam męża i dwóch synków.
Cały czas pracuję nad kolejnymi książkami.