Bez wyjścia” Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Data dodania: 13 czerwiec 2016
Teatr stary zaprasza na spektakle o 18:00 i 20:00.
 
autor: Jean Paul Sartre

przekład: Antoni Libera
reżyseria: Barbara Sass
scenografia i kostiumy: Paweł Dobrzycki
muzyka: Michał Lorenc
reżyser światła: Wiesław Zdort
występują: Piotr Grabowski, Agnieszka Wosińska, Agnieszka Warchulska, Michał Podsiadło
Premiera 26 września 2014 na Scenie im H. Mikołajskiej

czas trwania spektaklu: 1 godz. 10 min.

Znamy ten dramat także pod tytułem “Przy drzwiach zamkniętych”, zawsze był wizytówką egzystencjalnej filozofii Sartre’a i jego myślenia o teatrze. Antoni Libera przetłumaczył go na nowo, a wyreżyserowała Barbara Sass, reżyserka filmowa specjalizująca się od wielu lat w teatrze psychologicznym. “Bez wyjścia” to ilustracja tezy Sartre’a , że „piekło to inni”. Trójka bohaterów umarła i nic już tego nie odwróci. Przed nimi jest jednak wieczność. Inez, Stella i Carcin trafiają do wspólnego pokoju, z którego nie można wyjść. Przyprowadza ich tu tajemniczy przewodnik, zamyka drzwi i zostawia na zawsze. Tak wygląda piekło. Nie ma ognia i smoły, demonów i sal tortur. Największe cierpienie sprawiają sobie ludzie. Wieczność nie upłynie im na salonowych pogawędkach i flirtach, tylko wściekłej kłótni, rywalizacji, wzajemnym psychicznym dręczeniu i rozpamiętywaniu życia, które minęło. Bohaterowie są do siebie tak niedopasowani, że żaden chwilowy sojusz nie przetrwa nawet godziny. Co zostaje? Zagadywanie pustki? Wykrzykiwanie niewygasłej rozpaczy? Zemsta na tym innym człowieku? I tak bez końca, ciągle w tej samej formule, bez nadziei na ocalenie, wyjście z tego pokoju. Innego świata już nie ma, innych ludzi – także. Zapraszamy Państwa do Piekła.
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

Do pokoju hotelowego trafiają dwie kobiety i mężczyzna. Nie wiedzą, dlaczego zostali zamknięci. Zaczynają się sobie przyglądać, badać nawzajem, fascynować się sobą. Z każdą minutą atmosfera gęstnieje, napięcie między nimi rośnie. Zaczyna się gra. Padają pierwsze pytania, oskarżenia. W tym pokoju nikt nie ma czystego sumienia, każdy coś ukrywa, nosi bolesną tajemnicę. Czy rzeczywiście trafili tu przypadkiem?
„Bez wyjścia” Jeana-Paula Sartre'a (1944) to jednoaktówka czołowego przedstawiciela paryskiego egzystencjalizmu, laureata literackiej Nagrody Nobla.

 

WSTĘP PŁATNY!

Bilety: I – 70 zł, II – 50 zł, III – 30 zł, stojące – 15 zł

(www.teatrstary.eu)

designed by net-line.pl