Bezpłatne konsultacje neurologiczne w Lublinie

Data dodania: 22 marzec 2011

W piątek 25 marca Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego organizuje bezpłatne konsultacje neurologiczne w ramach długofalowego programu wspieranego przez firmę Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Na wątpliwości pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane będą odpowiadać neurolodzy – dr n. med. – Anna Jamróz-Wiśniewska oraz dr n. med. – Małgorzata Kulka. Konsultacje odbędą się w Poliklinice Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 (SPSK 4) w Lublinie, przy ul. Jaczewskiego 8.
Zainteresowani wizytą proszeni są o zapisy telefoniczne pod numerem telefonu 724 691 786.

W ramach programu konsultacje neurologiczne będą odbywać się regularnie również w pozostałych oddziałach Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Partnerem programu jest firma Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Więcej informacji:
Arkadiusz Oleszczuk – koordynator programu w Lublinie
Tel. 724 691 786

Pacjentów, którzy nie mogą osobiście zgłosić się na konsultacje, zachęcamy do przesyłania swoich zapytań dotyczących SM za pośrednictwem zakładki „Zadaj pytanie” dostępnej na stronie Magazynu Pozytywny Impuls (www.pozytywnyimpuls.pl). Na pytania odpowiada neurolog – dr n. med. Lidia Darda-Ledzion z Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornej.

O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)
SM pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Mechanizm choroby

SM jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku SM system immunologiczny atakuje mielinę w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Najłatwiejszym sposobem, aby zrozumieć, co dzieje się w SM, jest wyobrażenie sobie swojego organizmu jako obwodu elektrycznego, z mózgiem i rdzeniem kręgowym jako źródłem mocy a kończynami i resztą Twojego organizmu jako oświetleniem, komputerami, TV itp. Twoje nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, a mielina jest izolacją wokół tych kabli. Teraz wyobraź sobie, że izolacja ulega zniszczeniu. Rezultat? – Wadliwy czy wybuchowy sprzęt i możliwe spięcie.
Więcej informacji na www.ptsr.org.pl oraz www.mamsm.pl.

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną
z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.

Pozytywny Impuls

Kwartalnik "Pozytywny Impuls” to pierwsze w Polsce czasopismo poświęcone w całości tematyce związanej ze stwardnieniem rozsianym.
• Dostarcza wiedzę o stwardnieniu rozsianym i sposobach radzenia sobie z chorobą w codziennym życiu (od stycznia 2007 roku ukazało się 16 numerów czasopisma).
• Zawiera najświeższe informacje o SM ze świata nauki, porady i sugestie specjalistów: lekarzy, rehabilitantów, psychologów, prawników.
• Pokazuje świat i ludzi, którzy mimo choroby odnaleźli w swoim życiu sens i cel do działania.
• Zachęca czytelników do przezwyciężania barier – daje POZYTYWNY IMPULS do zmiany.

Pozytywny Impuls wydawany jest w nowoczesnej szacie graficznej, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych (możliwe jest także zamówienie wersji elektronicznej dla osób słabowidzących).
Strona internetowa Pozytywnego Impulsu (www.pozytywnyimpuls.pl) umożliwia Czytelnikom zamówienie prenumeraty, dostęp do tematyki numerów archiwalnych, ale także stały kontakt z redakcją i innymi Czytelnikami (poprzez forum dyskusyjne). Poza prenumeratą, magazyn dostępny jest bezpłatnie w biblioteczkach oddziałów i kół Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego oraz innych organizacjach zrzeszających chorych na SM.

designed by net-line.pl