Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów

Data dodania: 28 luty 2023
Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów

1 marca ruszą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów. Z miejskiego programu skorzysta 1000 osób powyżej 65. roku życia, które nie były dotychczas szczepione. Usługę będzie świadczyć kilkadziesiąt punktów na terenie Lublina. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 tys. złotych.

 

Szczepienia ochronne są szczególnie ważne u osób starszych, u których choroby przewlekłe zwiększają ryzyko infekcji. Starając się wzmocnić kondycję zdrowotną naszych seniorów, po raz kolejny zachęcamy do skorzystania ze szczepień przeciw pneumokokom. Ubiegłoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem i pulę szczepionek wykorzystano prawie w całości. Co istotne, w stosowanej w programie szczepionce nie stosuje się dawek przypominających – tylko jedna dawka szczepionki zapewnia na długie lata wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Miasto Lublin po raz kolejny pomaga zadbać o zdrowie i zaprasza lubelskich seniorów do skorzystania z przygotowanej oferty profilaktyki. Pneumokoki są częstą najczęściej atakującymi bakteriami i mogą wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu. Są groźne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, szczególnie powyżej 65 roku życia, w sytuacji pojawienia się wrodzonych lub nabytych zaburzeń odporności, cukrzycy, chorób płuc, serca, nerek lub wątroby.

 

Warunkiem szczepienia będzie pozytywna weryfikacja medyczna przeprowadzona przez lekarza. W ramach wizyty szczepieniu towarzyszyć będzie akcja edukacyjna dotycząca m.in. pozytywnych skutków szczepień oraz profilaktyki, a także niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą infekcje wywołane pneumokokami.

 

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących program, bez względu na to do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczepienia wykonywane będą w 24 przychodniach na terenie Lublina i w całości finansowane są z budżetu miasta. Program realizowany będzie od 1 marca do momentu wyczerpania szczepionek.

 

Lista przychodni realizujących program.

Miejski program szczepień przeciw pneumokokom dla seniorów_lista placówek

designed by know-line.pl