Bezpłatne wejściówki na spektakl "Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle"

Data dodania: 03 listopad 2018

 

15.11 oraz 16.11 / 18.00
Od dzisiaj w kasie Teatru Starego dostępne są bezpłatne wejściówki na spektakl "Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle". Jedna osoba może pobrać 2 wejściówki. Nie prowadzimy rezerwacji wejściówek.

 

 

 

Teatralna podróż w czasie
Teatralna podróż w czasie, która rozpoczęła się od odnalezionego w archiwach autentycznego scenariusza – odegranej w roku 1853 „z wielkim zadowolnieniem publiczności” w lubelskim teatrze „melodramy fantastycznej w 3 aktach, w 8 odsłonach, napisanej oryginalnie przez Stanisława Krzesińskiego”. Ponad 150 lat później, z okazji obchodów 700-lecia lokacji Lublina, w 195. rocznicę otwarcia Teatru Starego, na tę samą scenę przy ulicy Jezuickiej powraca sensacyjna historia szalonej miłości, zdobycia przez bandytów zamku Urbino, ziemskie, piekielne i niebiańskie perypetie okrutnych sycylijskich złoczyńców i szlachetnych obrońców tego, co dobre i piękne.

Unikatowe wnętrze Teatru Starego umożliwi nie tylko rekonstrukcję atmosfery XIX-wiecznej sceny i widowni, naoczne ukazanie tego, jak wyglądał ówczesny teatr – sposobów gry, ruchu scenicznego, scenografii, kostiu mów, oświetlenia, efektów specjalnych. Przede wszystkim w murach pamiętających emocje ówczesnych lublinian spektakl będzie próbował zadać pytanie o to, w jaki sposób przeżywali świat nasi przodkowie. Jak zrozumieć dziewiętnastowiecznych widzów śledzących z zapartym tchem losy uciśnionych przez zło wcielonych aniołów? Wreszcie – czy ta maszynka do wytwarzania wzruszeń, jaką był kiedyś teatr, da się jeszcze raz uruchomić i będzie w stanie sprawić, że w 2017 roku pozwolimy jej się uwieść?

Realizacja spektaklu w ramach projektu „Scena Lublin” łączącego pracę teatralną z działalnością badawczą Pracowni Teatrologii UMCS i programem edukacyjnym Fundacji Teatrikon realizowanym w latach 2016-2018 w lubelskich liceach.

Projekt „Scena Lublin” jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublin i Narodowego Centrum Kultury.

 

 

 

"Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle"
Fundacja Teatrikon
współpraca: Teatr Stary w Lublinie

autor: Stanisław Krzesiński
reżyseria: Joanna Lewicka
dramaturgia: Jarosław Cymerman, Grzegorz Kondrasiuk
scenografia i kostiumy: ElBruzda
reżyseria światła: Grzegorz Polak
opracowanie muzyczne: Łukasz Jemioła
kierownictwo produkcji: Łukasz Wójtowicz
występują: Angelika Kujawiak, Dariusz Jeż, Przemysław Buksiński

więcej informacji dotyczących wydarzenia >>> więcej

 

 

 

Spotkanie z autorami książki "Scena Lublin"
Po spektaklu w dniu 15.11, ok. godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z autorami książki „Scena Lublin”: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem

Prowadzenie: Marcin Lachowski

Lublin przez wieki położony był w centrum dawnej Rzeczpospolitej, organizującej życie kulturalne, społeczne i polityczne tej części Europy. Razem z historią miasta narastało lubelskie „imaginarium”: archiwum opowieści, obrazów, zdarzeń zapisujących przemiany lokalnej tożsamości. Zajrzeć do niego można w siedmiu wykładach-esejach, opatrzonych wspólnym tytułem „Scena Lublin”. Jest to spojrzenie na historię scen miejskich – ale także i na miasto jako na scenę widowisk artystycznych i społecznych.

designed by know-line.pl