Biała Podlaska: Przygotowanie służb związanych z przejazdem grup kibiców na mecze EURO 2012.

Data dodania: 25 styczeń 2012

Dzisiaj w Lachówce Małej odbyły się policyjne ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Kibice 2012”. Wzięli w nich udział policjanci KWP Białystok, KWP w Lublin, KMP Biała Podlaska oraz Żandarmerii Wojskowej. Celem działań było ćwiczenie zgrywania sił tych jednostek w zakresie przywracania naruszonego porządku publicznego przez agresywnie się zachowujących kibiców, działań pościgowo-blokadowych oraz negocjacji w sprawie uwolnienia zakładników.

Założenie ćwiczeń przewidywało, że przy drodze krajowej nr 2 w miejscowości Zalesie, przy zajeździe zatrzymał się autokar z kibicami rosyjskimi udającymi się na mecz do Warszawy. W lokalu przebywała grupa ok. 12 osób – obywateli Polski i Ukrainy. Jak wynikało z późniejszych ustaleń grupę tą stanowiły znane z międzynarodowej działalności przestępczej osoby. Po pewnym czasie pomiędzy kibicami, a bandytami doszło do ostrej wymiany zdań, która doprowadziła do bójki z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Powiadomiona zostaje Policja, która razem z Żandarmerią Wojskową przybywa na miejsce.
Uczestnicy zajścia po przyjeździe Policji wyszli na zewnątrz dążąc do konfrontacji z Policją. Sytuacje opanowują siły Oddziałów Prewencji Policji. Kilku członków grupy przestępczej ukrywa się z kolei na zapleczu baru, biorąc zakładników. Wzywają policjantów do odstąpienia od wykonywanych czynności, grożąc ich śmiercią. Na miejsce przybywa zespół negocjacyjny i podejmuje próbę nawiązania kontaktu ze sprawcami a następnie podejmuje negocjacje. Wezwani zostają również policjanci pododdziału antyterrorystycznego, który siłą odbija zakładników. Kilka osób, które przed przyjazdem policji uciekły z lokalu, zostaje zatrzymanych po pościgu przez las na terenie wsi Lachówka Mała.

#2c

Przeprowadzone ćwiczenia realizowane były w ramach projektu Komendy Głównej Policji pn. „Wspólne warsztaty szkoleniowe służb w kontekście wymagań sytuacji granicznej” finansowanego z europejskiego Funduszu Granic Zewnętrznych.
Wybrana tematyka prowadzonych ćwiczeń ma też na celu przygotowanie służb do prowadzenia operacji porządkowych związanych z przejazdem grup kibiców ze wschodu na mecze EURO 2012.

JJ.

designed by net-line.pl