Bitwa o literaturę. O sztuce czytania listów

Data dodania: 22 listopad 2016

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie http://video.teatrstary.eu/

prowadzenie: Grażyna Lutosławska
goście: Iwona Hofman, Jerzy Jarzębski

 

Na czym polega przygotowanie do druku tekstów z założenia skierowanych do jednego adresata? Jaką mają wartość dla badaczy, a jaki wpływ na wizerunek autorów? Co można wyczytać z listów Leopolda Ungera, Jerzego Giedroycia, Stanisława Lema, Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza?
Grażyna Lutosławska.

Iwona Hofman – profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, dyscyplina naukowa: nauki o polityce, nauki o mediach. Kierownik Zakładu Dziennikarstwa i Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, Profesor Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Trnavie, ekspert Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki w Kijowie. Dziekan Wydziału Politologii UMCS.Prowadzi badania w zakresie publicystyki i myśli politycznej polskiej emigracji po 1945 roku, koncentrując się na dorobku Jerzego Giedroycia i „Kultury”. W kręgu zainteresowań naukowych wyróżnia ponadto problemy współczesnego dziennikarstwa, związki mediów i polityki, teorię gatunków dziennikarskich. Jest autorką 20 monografii i około 200 artykułów naukowych.Pełni funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Sekretarza Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia Przewodniczącej Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera. Jest członkiem Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, Prezydium Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN, Rady Naukowej Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, Zarządu Towarzystwa Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, Komisji Nauk Politycznych PAN.W roku 2010 uzyskała tytuł Kobiety Roku w kategorii Nauka przyznawany przez Kongres Kobiet.

 

Jerzy Jarzębski, ur. 1947, mieszka w Krakowie, a ostatnio także w Warszawie. Profesor w Uniwersytecie Jagiellońskim i w Państwowej Wyższej Szkole Europejskiej w Przemyślu, historyk literatury polskiej XX i XXI wieku, autor kilkunastu książek poświęconych twórczości Gombrowicza, Schulza, Lema i wielu innych pisarzy ostatnich stu lat. Ostatnio wydał: „Proza. Wykroje i wzory” (2016) i „Schulzowskie miejsca i znaki” (2016).
 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

designed by know-line.pl