BohaterON 2024 | NIESKOŃCZONA PAMIĘĆ | 80. rocznica Powstania Warszawskiego

Data dodania: 30 lipiec 2024
BohaterON 2024 | NIESKOŃCZONA PAMIĘĆ | 80. rocznica Powstania Warszawskiego

 

  • Nieskończona pamięć to zatrzymanie w sercach, kadrach i działaniach emocji i wspomnień związanych z Powstańcami. BohaterON łączy siły z zewnętrznymi podmiotami
    i partnerami. Główne projekty akcji odwołują się do etapów życia: dzieciństwa (WŁĄCZ BAJKĘ! KRASNOLUDKI ŁĄCZĄ POKOLENIA z Fundacją Ukochani i Empik Go), dojrzewania (#TEŻBYLIŚMY’ z MŁODYMI GŁOWAMI i Martyną Wojciechowską), dojrzałości
    („MI17OŚĆ – W RAZIE W” z Martą Wojtal).
  • BohaterON działa w całej Polsce. Od 1 sierpnia w 63. lokalizacjach harcerki i harcerze
    z ZHP będą rozdawać okolicznościowe kartki i naklejki z wyjątkowym kolażem autorstwa Łukasza Kulety na znak pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach. Akcja będzie trwała do 2 października i można do niej dołączyć.

  • IX edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BohaterON – włącz historię łączy dotychczasowe aktywności z dziesiątkami nowych wydarzeń. Szczegóły i opisy pozostałych akcji znajdują się w specjalnie przygotowanym na tę okazję harmonogramie i infografice.

 1 sierpnia rusza IX edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BohaterON – włącz historię, której celem jest upamiętnienie, uhonorowanie oraz bezpośrednia pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego. To jubileusz samej akcji – 10-lecie prowadzonych działań na rzecz pamięci o powstańcach i inspirujących do dialogu międzypokoleniowego. Gdy kampania startowała w 2014 roku, wśród nas było ok. 4800 uczestników Powstania Warszawskiego.

 – Teraz pozostało wśród nas około 400 bohaterów walk o stolicę. To dzisiaj blisko stulatkowie. 80. rocznica Powstania Warszawskiego to prawdopodobnie ostatnia okrągła rocznica, kiedy są jeszcze z nami tak licznie, dlatego działamy nieprzerwanie, by była wyjątkowa. Przygotowaliśmy w tym roku projekty, dzięki którym zatrzymamy nie tylko w sercach, ale także w kadrach zdjęciowych i filmowych, ich twarze, głosy, wspomnienia, emocje, życie przed, w trakcie i po powstaniu. Zależy nam, aby działania z okazji tej wyjątkowej rocznicy nie były jedynie jednodniowe i warszawskie a stały się całoroczne oraz ogólnopolskie  wyjaśnia Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON-włącz historię, Prezes Zarządu Fundacji Pokolenia Kolumbów.

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego organizatorzy kampanii BohaterON-włącz historię przygotowali wiele różnorodnych projektów – zupełnie unikatowych oraz tych będących kontynuacją rozpoczętych wcześniej działań. Motywem przewodnim i hasłem tegorocznej odsłony BohaterONu jest nieskończona pamięć. To wyjątkowe podkreślenie pamięci o bohaterach, ich czynów, ale też wszystkich etapów życia. Rocznicowe logo nawiązujące do tego hasła zaprojektował Łukasz Kowalski.

Do odbycia tej sentymentalnej podróży organizatorzy kampanii zaprosili wielu partnerów, co znacznie zwiększa zasięg akcji i jej oddziaływanie. Nieskończona pamięć uzyska trzy odsłony:

  1. Dzieciństwo: WŁĄCZ BAJKĘ! KRASNOLUDKI ŁĄCZĄ POKOLENIA z Fundacją Ukochani
    i Empik Go. Znane aktorki i aktorzy przypominają opowieści z czasów dzieciństwa Powstańców Warszawskich. Wszystkie bajki łączą postacie krasnoludków. Nagrań będzie można odsłuchać w aplikacji Empik Go. Każde odsłuchanie to finansowe wsparcie dla powstańców i dzieci z rodzin zastępczych.
  2. Dojrzewanie i młodość: #TEŻBYLIŚMY’ z MŁODYMI GŁOWAMI i Martyną Wojciechowską. Powstańcy Warszawscy mówią o czasach dojrzewania, co przypadało na czas okupacji i Powstania Warszawskiego (mieli po 13-17 lat). Pozują dziś ze zdjęciami z tego okresu, dając swoje wsparcie współczesnym nastolatkom borykającym się z różnymi wyzwaniami m.in. dotyczącymi zdrowia psychicznego.
  3. Dojrzałość: „MI17OŚĆ – W RAZIE W” z Martą Wojtal, wybitną fotografką, której profil wspiera i motywuje do działania, do pozytywnych zmian, uczy uważności na siebie i drugiego człowieka. W tym roku Marta Wojtal wraz z Agnieszką Łesiuk-Krajewską oraz zespołem BohaterONu wyruszyły w podróż po Polsce, odwiedzając 17 powstańców warszawskich mieszkających w różnych miejscach (m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Legnicy, Gliwicach). Podczas tych wyjątkowych spotkań wysłuchały pięknych i wzruszających histori o miłości, odpowiedzialności, życiowych wyborach. Powstańcy opowiadali co robili po wojnie, jak potoczyły się ich losy, czego żałują, a z czego są dumni, czy zmieniliby coś w swoim życiu oraz jakie przesłanie mają dla młodego pokolenia. Na podstawie tych opowieści powstaje album, na którego kartach znajdą się wzruszające fotografie uchwycone przez Martę Wojtal. Dochód ze sprzedaży albumu, w limitowanej liczbie 1944 sztuk, zostanie przekazany na pomoc powstańcom.

Wraz z przyjaciółmi projektu, Powstańcami Warszawskimi i ich rodzinami, zespół BohaterONu zainicjował w 2023 roku utworzenie Komitetu Społecznego Dumni z Powstańców ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Do współpracy zaprosiliśmy prezydentów i burmistrzów 1000 polskich miast i gmin. wysyłając foldery z inspiracjami i wskazówkami jak z poziomu lokalnego, można się włączyć w społeczne obchody
i pokazać zaangażowanie. Na stronie internetowej
www.dumnizpowstańców.pl dodawane są wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz zamieszczane wpisy związane z wdzięcznością i pamięcią o bohaterach powstania mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do odznaczenia Dumni z Powstańców, a pierwsze zostaną wręczone na przełomie sierpnia i września w Warszawie. Przyznane zostaną także już po raz szósty BohaterONy im. Powstańców Warszawskich – nagrody dla osób i instytucji w szczególny sposób promujących wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.

Cały rok prowadzone są działania pomocowe na rzecz których uruchomiono zbiórkę na portalu www.zrzutka.pl/bohateron, a do 2 października 200 sklepach Carrefour można przekazać mikrodatek na pomoc Powstańcom Warszawskim dzięki współpracy z siecią oraz Donateo.

designed by know-line.pl