"Ból jest gdzieś w pokoju" Wojciech Bąkowski – otwarcie wystawy

Data dodania: 12 maj 2015

[i]„Ból jest gdzieś w pokoju” to cytat z książki Olivera Sacksa pt. „Przebudzenia”.
Te słowa wypowiada pacjent na oddziale neurologicznym. Odnajdywanie źródła i miejsca bólu sprawiało mu problem, bo przez wylew stracił odczuwanie granic swojego ciała.
Wypowiedzi pacjentów Sacksa często mnie inspirowały. Dużo w tym konceptów ontologicznych dających dobry napęd do myślenia nad obiektami i filmami.[/i]
[WB]

Wojciech Bąkowski w swojej twórczości łączy obraz, dźwięk i tekst w spójną, nierozerwalną całość, dążąc do – jak mówi – „jedności w rozmaitości”. Estetyka jego prac jest minimalistyczna, obrana ze zbędnych elementów zakłócających przekaz. Główny materiał w twórczości Bąkowskiego stanowi rzeczywistość – zbudowana z najbliższego otoczenia i codzienności: przestrzeni mieszkalnej ograniczonej metrażem, określonej kształtem mebli i przedmiotami codziennego użytku oraz wypełnionej odgłosami życia jej mieszkańców. Stąd w jego pracach pojawiają się takie elementy, jak np. blok mieszkalny, drzwi łazienkowe, odgłosy z telewizora czy z kuchni. Owe „składniki codzienności”, które tak dobrze znamy, przekształcone i wyabstrahowane, dają obraz indywidualnego doświadczenia artysty – „To, co na pozór mniej ważne, staje się tematem”.

[b]„Ból jest gdzieś w pokoju” to pierwsza wystawa Wojciecha Bąkowskiego w Lublinie.
Prezentowane są na niej najnowsze prace artysty – instalacje dźwiękowe i obiekty, m.in. „Różne obroty wtorku” oraz „Panowanie nad fragmentem nocy”.[/b]

Wojciech Bąkowski (ur. 1979, Poznań) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (2005) dyplomem w Pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego. Jest artystą wizualnym, poetą i muzykiem. Tworzy filmy animowane, wideo, performansy i obiekty dźwiękowe. Był współzałożycielem poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo (2007). Lider alternatywnych grup muzycznych: Kot i Niwea, współzałożyciel zespołu Czykita; realizuje również indywidualne projekty muzyczne („Zsyp”, „Kształt”, „Telegaz”).
Bąkowski jest laureatem prestiżowej nagrody „Spojrzenia” (2009) przyznawanej przez Fundację Deutsche Bank i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki oraz „Paszportu Polityki” (2010). Jego filmy animowane były doceniane na międzynarodowych festiwalach w Polsce i zagranicą (m.in. „Suchy pion” otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu eksperymentalnego w konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty).

[b]
Otwarcie wystawy: 15.05.2015 (piątek), godz. 19.00
Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin
Wystawa czynna do 14.06.2015 (wt.–niedz., godz. 12.00–19.00, wstęp wolny)
[/b]

designed by net-line.pl