„Bracia Karamazow” – 11 – 12.08.2011 w Lublinie

Data dodania: 09 sierpień 2011

Teatr Centralny
Teatr Provisorium „Bracia Karamazow”
11 – 12.08.2011, Lublin

Fiodor Michajłowicz Dostojewski
tłumaczenie: Cezary Wodziński
adaptacja tekstu: Janusz Opryński
reżyseria: Janusz Opryński
asystent reżysera: Adam Woronowicz
obsada: Tomasz Bazan, Anastazja Bernad, Jacek Brzeziński, Romuald Krężel, Łukasz Lewandowski, Mariusz Pogonowski, Karolina Porcari, Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Marek Żerański
muzyka: Marek Dyjak
wizualizacje: Aleksander Janas
scenografia: Jerzy Rudzki, Robert Kuśmirowski
światło: Jan Piotr Szamryk
dźwięk: Jarosław Rudnicki

"Bracia Karamazow" to najsłynniejsza powieść Dostojewskiego, próbująca opisać debatę XIX-wiecznej rosyjskiej inteligencji. Jest fenomenem, że pytania XIX-wiecznych Rosjan stały się pytaniami kolejnych pokoleń inteligencji w świecie. Młodzi ludzie z ochotą sięgali do tego tekstu, rozpoznając się w postaciach Iwana, Dymitra, Aloszy. Kobiety odnajdowały siebie w jakże niezwykłych postaciach Katii i Gruszy. Wracamy do tekstu dzisiaj, w XXI wieku, świadomi trudu jaki nas czeka, aby ten typ pytań, najsłynniejsze dialogi metafizyczne, pomieścić we współczesności, zderzyć ową rzeczywistość Dostojewskiego z twardą rzeczywistością dnia dzisiejszego. Chcemy niejako przebudzić Braci Karamazow, czyli jurodiwych, świętych, szaleńców, świętych idiotów, aby zmusili nas do odkrycia naszej duchowości.
Janusz Opryński

"Oglądając lubelskich "Braci", prawie trzy godziny siedzi się jak na szpilkach. Nie ma chwil znużenia obrazami, zmęczenia dialogami. (…) Przyglądamy się drodze duchowej postaci, jakby to był najszybszy na świecie film akcji. Dylematy i pragnienia bohaterów, ekscytujące napięcia i zakazane spekulacje są tu wyrażone jasno i czysto. Samo mówienie równa się rozumieniu. Ostatnio chyba tylko Paweł Wodziński w "Dziadach", Warlikowski w "Końcu" i Klemm w "Judycie" potrafili pokazać, czym może być głośne myślenie w teatrze. (…) Opryński zrobił spektakl z rzędu tych, które nie dają zasnąć, bo coś po nich zaczyna nam gadać w mózgu. Do których nieustannie wracamy pamięcią, analizujemy jeszcze raz i jeszcze".
"Przeklęta symetria", Łukasz Drewniak, Dziennik Gazeta Prawna nr 117 – dodatek Kultura, 17-06-2011

Kiedy: 19.00
Gdzie: Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5
Bilet: 20 zł ulgowy / 30 zł normalny
Kasa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Narutowicza 32,
czynna: poniedziałek – piątek godz. 11.30 – 15.00, środa godz. 11.30 – 17.00
rezerwacja telefoniczna: 81 536 03 21 (rezerwacja telefoniczna ważna jest do dnia 4 sierpnia, po tym terminie nie wykupione bilety wracają do regularnej sprzedaży)

Kontakt:
Teatr Provisorium
tel. 81 536 03 20

designed by know-line.pl