Wystartowała 11. edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin. Mieszkanki i mieszkańcy mają do rozdysponowania blisko 15 mln zł. Pomysły można składać do 14 marca. Do tej pory w ramach wszystkich edycji Budżetu Obywatelskiego zrealizowano ponad 260 pomysłów mieszkanek i mieszkańców Lublina za blisko 100 mln złotych, na które zagłosowało ponad 357 tys. osób.
– Budżet Obywatelski to ważne narzędzie partycypacji, które zajmuje szczególne miejsce w życiu naszego miasta. Przez ostatnie lata wspólnie zrealizowaliśmy wiele inwestycji i przeprowadziliśmy liczne akcje społeczne służące poprawie jakości życia. Dziękuję mieszkankom i mieszkańcom za zgłaszanie swoich pomysłów, udział w głosowaniu i wybieranie do realizacji projektów najważniejszych z ich punktu widzenia. Teraz czekamy na nowe inicjatywy. Ten rok jest dla Lublina wyjątkowy, bo znaleźliśmy się w ścisłym finale konkursu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. To doskonała okazja do zgłaszania tzw. „miękkich” projektów, które wpiszą się w starania miasta o ten tytuł – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Projekty można składać poprzez formularz online znajdujący się na stronie https://decyduje.lublin.eu/pl/login/, za pośrednictwem platformy ePUAP lub tradycyjnie, na papierowych formularzach, w Biurach Obsługi Mieszkańców. Ważnym załącznikiem do projektu jest lista co najmniej 2 osób popierających dany projekt, przy czym jedną z nich jest sam autor lub autorka. W wersji elektronicznej wystarczy dołączyć skan takiego pisma. Na realizację projektów w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego przeznaczono 14,7 mln zł.
Złożone projekty klasyfikowane są w dwóch kategoriach: dzielnicowe i ogólnomiejskie.
Na stronie www.lublin.eu/budzetobywatelski w zakładce „Budżet Obywatelski 2025” znajduje się aktualny Regulamin oraz Cennik miejski. Zawiera on orientacyjne koszty rzeczy i prac wykonywanych w mieście oszacowane na podstawie podobnych realizacji w poprzednim roku. Może on być pomocny w trakcie tworzenia projektów do Budżetu Obywatelskiego z zastrzeżeniem, że ostateczne ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz warunków rynkowych.
Autorki i autorzy mogą uzyskać pomoc przy pisaniu wniosku osobiście w Biurze Partycypacji Społecznej zlokalizowanym przy ul. Gilasa 3 (I piętro pok 107), dzwoniąc na numer tel. 81 466 19 00 w dni powszednie w godzinach 8.00-15.00 lub pisząc na adres mail: obywatelski@lublin.eu.
Ponadto, zapraszamy na spotkania informacyjne w terminach: