Carnaval Sztukmistrzów startuje już w ten czwartek!

Data dodania: 24 lipiec 2018

Carnaval Sztukmistrzów (26-29 lipca 2018, Lublin) to największy festiwal nowego cyrku w Polsce. Czterodniowy wehikuł przenosi miasto i publiczność w cyrkowy świat na najwyższym poziomie artystycznym i widowiskowym. Czekają na nas poruszające spektakle, niezwykłe gwiazdy i zapierające dech w piersiach pokazy. W tym roku 10 jubileusz obchodzi Urban Highline Festival – z tej okazji ponad głowami przechodniów na taśmach zaprezentuje się światowa czołówka zawodników tej spektakularnej i emocjonującej dyscypliny.

 

Na placu Zamkowym wystąpi grupa Inextremiste (27.07 i 28.07 o godz. 20:15). Francuzi znani z podejmowania trudnych tematów w widowiskowy sposób zagrają w Lublinie spektakl pod tytułem „Exit”. Jest to tragiczna i przejmująca historia pensjonariuszy szpitala, którzy w obliczu życia w izolacji chcą ratować się ucieczką… balonem. Prosta historia zyskuje niezwykły wymiar dzięki rozmachowi pokazu, przeczącym prawom fizyki wyczynom aktorów, efektom świetlnym, pirotechnicznym oraz finałowemu lotowi balonem. Must have tegorocznej edycji Festiwalu.

 

Urban Highline Festival przez 10 lat stał się prawdziwą mekką slacklinerów i highlinerów, głównie dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury, jak to bywa zazwyczaj, lecz wyłącznie w centrum miasta. UHF wyrósł na największą i najstarszą (wciąż trwającą) imprezę slackliningową na świecie. Dzisiaj padają tu światowe rekordy, rodzą się młode talenty, rozwiesza się rekordowe metry taśm. Zawodnicy prezentują swoje umiejętności i rywalizują, pokonując taśmy o różnym stopniu trudności, rozwieszone na wysokościach od 7 do 40 m i o długości do 100 m. Będziemy mogli podziwiać ich na Starym Mieście przez cały czas trwania Carnavalu Sztukmistrzów.

 

W siedzibie Warsztatów Kultury, przy ulicy Grodzkiej 7, można już teraz zobaczyć wystawę fotografii przygotowaną specjalnie z okazji 10 rocznicy Urban Highline Festival. Wystawa ukazuje fenomen funkcjonowania festiwalu w tkance miasta. Zdjęcia i wideo można oglądać codziennie do 29 lipca od godz. 9:00 do 17:00, a w czasie trwania Carnavalu Sztukmistrzów nieco dłużej, bo do godz. 21:00. 

 

Tegorocznej edycji Festiwalu będzie towarzyszyć także dwudniowa konferencja „Renesans Ludyczności” (26 i 27 lipca, Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – II piętro). Uczestnicy poznają zjawiska sztuki i kultury ludycznej w tym nowego cyrku w Polsce z perspektywy naukowej. Warsztaty Kultury, organizator Carnavalu Sztukmistrzów ma na swoim koncie także organizację konferencji „Nowy Cyrk i Sztuka w Przestrzeni Publicznej” w 2014 roku, a także wydanie pierwszej od dekad publikacji naukowej w języku polskim „Cyrk w świecie widowisk”, ukazującej fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie. Tym razem aktywiści, artyści i naukowcy dyscypliny podejmą temat sztuki ludycznej głównie w kontekście cyrku polskiego.

Cały program Carnavalu Sztukmistrzów dostępny jest na stronie sztukmistrze.eu

designed by net-line.pl