CBŚP: Zatrzymani członkowie grupy przestępczej.

Data dodania: 23 styczeń 2015

[center]Policjanci CBŚP zatrzymali 5 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się fałszowaniem dokumentów w zakresie sprowadzanych do Polski samochodów. Zatrzymani to mieszkańcy Lublina w wieku od 26 do 65 lat. Wśród nich jest także 38 letnia kobieta. Jak wynika z ustaleń prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie śledztwa przestępczy proceder polegał m.in. na zaniżaniu wartości pojazdów i fałszowaniu składanych w urzędach deklaracji. Dzięki temu podejrzani ponosili niższe należności publicznoprawne. Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy. Trwa szacowanie strat, jakie poniósł Skarb Państwa z tytułu należnych opłat, z dotychczasowych ustaleń wynoszą one 56 tys. zł.

Od kwietnia ubiegłego roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się m.in. sprowadzaniem do Polski samochodów. Auta kupowane były na terenie Unii Europejskiej. Były to różne marki począwszy od tych luksusowych, do tańszych pojazdów. Przestępcy fałszowali dokumenty dotyczących zakupu samochodów. Podrobione faktury, umowy zakupu, potwierdzenia uregulowania opłat celno – skarbowych przedkładane były następnie w wydziałach komunikacji. Dzięki zaniżaniu wartości pojazdów sprawcy płacili niższe należności publicznoprawne. Przestępczy proceder trwał od kilku lat.

W miniony wtorek doszło do pierwszych zatrzymań w tej sprawie. Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 4 mężczyzn i kobietę. Zatrzymani to mieszkańcy Lublina w wieku od 26 i 65 lat. Wczoraj podejrzani w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie usłyszeli zarzuty, który dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszerstwa dokumentów i popełniania przestępstw skarbowych. 44 letni Marcin K. usłyszał ponadto zarzut kierowania grupą.

Sprawą ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy. Trwa weryfikacja zabezpieczonej dokumentacji oraz szacowanie strat, jakie z tytułu przestępczej dzielności poniósł Skarb Państwa.

Wobec podejrzanych zastosowano zostały środki wolnościowe, w czterech przypadkach dodatkowo zastosowano także poręczenia majątkowe. Przywódcy grupy grozić może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

R.L.R.[/center]

designed by know-line.pl