Check IT – święto młodych pasjonatów nowych technologii już w marcu w Lublinie!

Data dodania: 19 luty 2024
Check IT – święto młodych pasjonatów nowych technologii już w marcu w Lublinie!

9. edycja konferencji Check IT. Spotkanie będzie okazją do poszerzenia wiedzy oraz zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z zakresu nowych technologii, ze szczególnym naciskiem na sztuczną inteligencję. Wydarzenie w formule hybrydowej odbędzie się 5 i 6 marca. Rejestracja uczestników rusza już dziś (19 lutego).

– Branża IT w Lublinie rozwija się bardzo dynamicznie. W naszym mieście działa już 3,5 tysiąca firm z sektora ICT, które czekają na wykwalifikowanych specjalistów. Poprzez Check IT staramy się inspirować dzieci i młodzież do rozwijania zainteresowań nowymi technologiami oraz zachęcamy ich do dalszej edukacji w tym kierunku. Podczas wydarzenia po raz kolejny udowodnimy, że Lublin jest kluczową lokalizacją IT w Polsce Wschodniej i doskonałym miejscem do rozwoju kariery zawodowej w branży informatycznej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W programie konferencji, współtworzonym we współpracy z blisko 50 partnerami ze środowiska akademickiego i branży IT, znalazło się 70 prelekcji, warsztatów i spotkań poświęconym nowym technologiom, edukacji oraz karierze w branży IT. 

Check IT to coroczne święto młodych pasjonatów zaawansowanych technologii, dostarczające uczniom i nauczycielom niezapomnianych wrażeń związanych z odkrywaniem świata IT. W tym roku motywem przewodnim jest sztuczna inteligencja, która aktualnie stanowi kluczowy obszar rozwoju dla wielu branż i dziedzin życia. Podczas wydarzenia nie tylko poznamy narzędzia AI wspomagające pracę specjalistów w branży informatycznej oraz nasze codzienne życie, ale też porozmawiamy o jej etycznym i społecznym wymiarze. W związku z tym przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę i do objęcia roli konferansjera zaprosiliśmy właśnie sztuczną inteligencję – mówi Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Pierwszy dzień konferencji (5 marca) odbędzie się w formie stacjonarnej na terenie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego przy ul. Grottgera 2. Miasto wspólnie z przedstawicielami lubelskich uczelni i specjalistami z branży IT przygotowało szeroką ofertę prelekcji oraz warsztatów m.in. z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, języków programowania, tworzenia gier komputerowych, modelowania 3D, QGIS, arduino, cyberbezpieczeństwa, czy też ścieżki kariery w branży IT. Prelekcje na auli będą dodatkowo streamingowane na żywo i zamieszczone na kanale YouTube. W programie znalazła się także specjalna oferta prelekcji dla nauczycieli, w ramach tzw. pokoju nauczycielskiego, poświęconych takim zagadnieniom jak: sztuczna inteligencja w edukacji, potencjał lubelskiej branży IT, kompetencje uczniów wymagane na ryku pracy w sektorze ICT, aplikacje wspomagające pracę nauczycieli i uczniów, a także przygotowanie ucznia do pierwszej rozmowy rekrutacyjnej. Z kolei z myślą o szkołach podstawowych przygotowano specjalny blok zajęć i warsztatów pod nazwą Check IT Junior. Jak co roku, całość wydarzenia uświetnią atrakcje w Strefie Gier, takie jak: pokazy dronów, robotów, okularów Oculus Rift, drukarek 3D i wiele innych ciekawostek technologicznych. Uczestnicy konferencji będą mieli dodatkowo okazję do zapoznania się z ofertą studiów informatycznych na lubelskich uczelniach i udziału w spotkaniach z przedstawicielami lubelskich firm z branży IT.

Podczas drugiego dnia konferencji (6 marca) odbędą się prelekcje i warsztaty online, które uzupełnią zagadnienia z zakresu nowych technologii. Z kolei wydarzenia towarzyszące, trwające od 7 do 22 marca, to warsztaty stacjonarne organizowane na terenie zarejestrowanych szkół z Lublina, uczelni oraz w siedzibach lubelskich firm IT.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie www.checkit.lublin.eu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc na warsztaty o uczestnictwie decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wydarzenie organizowane jest przez Miasto Lublin, w ścisłej współpracy z lubelskimi uczelniami, kołami naukowymi oraz specjalistami z branży IT, w ramach miejskiej inicjatywy Lubelska Wyżyna IT. Wydarzenie co roku przyciąga coraz więcej entuzjastów nowych technologii nie tylko z Lublina, ale i z całej Polski. W ubiegłorocznej edycji konferencji oraz wydarzeniach towarzyszących wzięło udział ponad 3200 osób.

Szczegółowe informacje na temat konferencji, program oraz regulamin znajdują się na stronie www.checkit.lublin.eu oraz na wydarzeniu Check IT 2024 na portalu Facebook.

designed by know-line.pl