CHełm: Ćwiczenia w Okopach

Data dodania: 07 marzec 2012

Dzisiaj w miejscowości Okopy w rejonie przejścia granicznego w Dorohusku odbyły się kolejne ćwiczenia związane z Euro 2012. Są one realizowane w ramach projektu Funduszu Granic Zewnętrznych pod nazwą „Wspólne warsztaty szkoleniowe służb w kontekście wymagań sytuacji granicznej”. Ich głównym celem jest doskonalenie umiejętności organizacji wspólnych działań z innymi służbami.

Scenariusz tych ćwiczeń zakładał odprawę na przejściu granicznym trzech autokarów z kibicami jadącymi na mecz do Poznania. Dwa autokary opuściły teren przejścia , natomiast trzeci pozostał z uwagi na fakt ujawnienia w nim znacznej ilości wyrobów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Ta sytuacja spowodowała niezadowolenie kibiców, którzy opuścili już przejście i oczekiwali na przyjazd trzeciego autokaru. Na miejsce został skierowany patrol Policji. Agresywni kibice żądają od policjantów wypuszczenia ich kolegów kontrolowanych na przejściu granicznym. Funkcjonariusze wezwali kibiców do zachowania zgodnego z prawem i kontynuowania podróży. Jednakże to nie uspokaja kibiców. Ich agresja zostaje skierowana na policjantów, którzy zostają obezwładnieni i siłą wciągnięci do autokaru. Na miejsce zostało wysłane wsparcie. Policjanci z Oddziałów Prewencji wyposażeni broń gładkolufową i w środki przymusu bezpośredniego otaczają kibiców. W ćwiczeniach wzięli udział także policyjni negocjatorzy oraz przewodnicy z psami. Efektem było uwolnienie funkcjonariuszy oraz zatrzymanie całej grupy agresywnych kibiców.

Wybrana tematyka ćwiczeń ma na celu przygotowanie służb do prowadzenia operacji porządkowych związanych z przejazdem grup kibiców na mecze EURO 2012. Ćwiczenia mają również za zadanie praktyczne doskonalenie umiejętności organizacji takich operacji oraz sprawdzenie mobilności i skuteczności działania policjantów.
E.C.

designed by know-line.pl