Chełm: Podsumowanie akcji

Data dodania: 25 listopad 2011

Dzisiaj w IV Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie odbyło się uroczyste podsumowanie akcji prewencyjno- profilaktycznej „Pijesz, jedziesz, giniesz”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Młodzieżowy Dom Kultury oraz Komenda Miejska Policji w Chełmie. Patronat honorowy objęła Pani Prezydent Miasta Chełm. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest pokazanie młodym ludziom do czego może doprowadzić picie alkoholu w połączeniu z jazdą samochodem, motocyklem lub też innym pojazdem. Statystyki pokazują, że w wypadkach ginęli młodzi ludzie, a przyczyną tych zdarzeń było niejednokrotnie prowadzenie pojazdu pod działaniem alkoholu.

Uroczysta inauguracja projektu akcji „Pijesz, jedziesz, giniesz” miała miejsce w marcu br. Tego dnia uczestnicy spotkania, jak też mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć również specjalnie przygotowaną na tą okazję symulację wypadku drogowego, którego sprawcą okazał się nietrzeźwy kierujący.
W związku z realizacją projektu przygotowane zostały materiały dydaktyczne i szkoleniowe, zawierające scenariusze lekcji oraz wskazówki jego dalszej realizacji. Nieodłącznym elementem akcji jest film, który powstał w Wydziale Ruchu Drogowego chełmskiej komendy Policji. Materiał filmowy przedstawia różne sytuacje, z jakimi można się spotkać na drodze. Pokazuje także lekkomyślność uczestników ruchu drogowego, dotyczy to zarówno kierujących jak i pieszych. Ogłoszono też konkurs na plakat, ulotkę oraz spot o tematyce antyalkoholowej. W czerwcu br. miało miejsce jego rozstrzygnięcie, a Dni Chełma były okazją do wręczenia nagród laureatom.

Jednym z elementów akcji były też spotkania plenerowe. W związku z tym na boiskach szkolnych pojawiały się miasteczka ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, pokaz wyposażenia radiowozu, a także wykłady o zasadach bezpieczeństwa na drogach. Można było też przyjrzeć się pracy ratowników medycznych oraz strażaków, a także obejrzeć sprzęt, którym dysponują te służby.

Przeprowadziliśmy w tym czasie ponad 80 spotkań na terenie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz w szkołach nauki jazdy. Uczestniczyło w nich ponad 2 tysiące młodych osób.

Kilkakrotnie podczas działań chełmskiej drogówki prowadzonych w ramach akcji „Trzeźwy poranek” kierujący mogli zobaczyć, oprócz patroli policyjnych, również wolontariuszki akcji ‘Pijesz, jedziesz, giniesz”. Funkcjonariusze sprawdzali trzeźwość kierujących, a dziewczęta, przypominały, jak ważne jest unikanie alkoholu przy kierowaniu pojazdami. Każdy z kierujących otrzymywał naklejkę z logo akcji.

Podczas dzisiejszego spotkania wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa dyrektorom szkół oraz szkolnym koordynatorom projektu oraz podziękowania i dyplomy dla wolontariuszy biorących udział w akcji.

E.C.

designed by know-line.pl