"Copyright? Copyleft? – czyli dni bez wszelkich praw zastrzeżonych" w Kawiarnio-Księgarni "Spółdzielnia"

Data dodania: 06 czerwiec 2011

Kawiarnio-Księgarnia “Spółdzielnia”

ul. Peowiaków 11, Lublin

www.spoldzielniacafe.pl

zaprasza na

Copyright? Copyleft? – czyli dni bez wszelkich praw zastrzeżonych

7, 8, 9 czerwca (wtorek, środa, czwartek)
Wstęp wolny

Wydarzenie ma promować ideę otwartej kultury i oswajać z pojęciem „pewnych praw zastrzeżonych” promowanym przez organizację Creative Commons.

Kultura „wszelkich praw zastrzeżonych” nie sprawdza się w świecie, w którym – dzięki najnowszym technologiom – niemalże każdy może być twórcą. Tytułowe „Copyleft” można traktować jako wyzwanie rzucone tradycyjnie pojmowanym prawom autorskim. Przy czym wolna kultura nie oznacza kultury bez praw własności. „Jednak, tak jak wolny rynek degeneruje się, gdy własność nabiera cech feudalnych, podobnie wolna kultura może być wykoślawiona poprzez ekstremizm praw własności, które ją określają.” (Lawrence Lessig „Wolna kultura”)

W ramach „Dni bez wszelkich praw zastrzeżonych” będzie można zobaczyć m. in. dwa sztandarowe filmy poruszające problem wolności i otwartości kultury – „Good Copy Bad Copy” i ”Kulturę Remixu” oraz wysłuchać krótkich prelekcji.

W programie:

7 czerwca
Godz. 19.00 – dr Jakub Nowak „Lewo autorskie: komu opłaca się wolna kultura?
Kilka refleksji na temat wolnej kultury: o co chodzi w tym nowym-starym koncepcie, dlaczego tak mocno dotyczy on również technologii i ekonomii? Z jakich powodów XX-wieczny sposób uczestnictwa w kulturze powinniśmy traktować jako wyjątek? Co ważnego i pozytywnego (a także co – być może – potencjalnie niebezpiecznego) wynika z wykorzystywania cyfrowych technologii jako narzędzi kulturowej ekspresji?
Godz. 20.00 – projekcja filmu „Good Copy Bad Copy”
Dokument „Good Copy Bad Copy” opowiada o prawie autorskim w dobie internetu, gdzie nielegalna wymiana plików jest faktem, sprzedaż płyt CD spada na łeb i szyję, a najnowsze filmy można pobrać z sieci zanim ukażą się w kinach. Mówi o czasach, w których prawo nie nadąża za technologią, a wytwórnie filmowe i fonograficzne rozważają nowe modele dystrybucji. W czasach, gdy trzeba się zastanowić, czy prawo autorskie, które miało chronić artystów, nie obraca się przeciwko nim samym…

http://alterkino.org/good-copy-bad-copy

8 czerwca

Godz. 19.00 – dr Piotr Celiński „Kultura remixu – remix w kulturze”

We współczesnej kulturze remix stał się stanem naturalnym, jedną z najchętniej podejmowanych strategii jej odbioru i współtworzenia. Odwołują się do niego także piewcy kultury otwartej, wolnego obiegu zasobów i entuzjaści nowych technologii – jest dla nich przestrzenią aktywizowania, wolności twórczej i gwarantem dynamicznego rozwoju. Wykład będzie pokazywał remix jako naturalną potrzebę użytkowników kultury, ale jednocześnie jako powrót do przesłoniętych przez epokę kultury masowej tradycji twórczych.

Godz. 20.00 – projekcja filmu „Kultura Remixu”
Ten film mówi o wojnie. Polem batalii jest internet – zapowiada Brett Gaylor, reżyser i aktywista internetu. Stronami w tej walce są wszyscy, podzieleni jednak na dwie grupy: popierających przestrzeganie praw autorskich (copyright) oraz ich nie uznających. Ci drudzy wyznają zasadę copyleft, swobodnego udostępniania treści intelektualnych. Tylko w ten sposób – ich zdaniem – poprzez dostęp do dorobku przeszłości i możliwość przetwarzania go, może powstawać współczesna kultura.
Sztandarowym reprezentantem takiego działania jest Girl Talk, muzyk miksujący i przerabiający całą klasykę muzyki rozrywkowej. Girl Talk wyjmuje z utworów krótkie kawałki i miesza je w nową całość. Wirtuozeria, z jaką to robi, błyskawicznie uczyniła z niego gwiazdę klubowego podziemia. Reżyser zastanawia się, czy ta metoda odzwierciedla postawę całego pokolenia wychowanego na internecie, czy Girl Talk jest po prostu bardzo zdolnym i zdeterminowanym, ale odosobnionym w swoim postępowaniu piratem.
http://alterkino.org/kultura-remixu

9 czerwca

Godz. 18.00 – projekcja filmu „Steal this film”
Serwis internetowy The Pirate Bay powstał pod egidą walki o zmianę praw autorskich. Witryna propagująca wymianę plików między internautami niespodziewanie stała się solą w oku przemysłu rozrywkowego i sprawcą międzynarodowej dyskusji na temat piractwa, w którą zaangażowała się nawet Światowa Organizacja Handlu. Przykład The Pirate Bay dostarczył reżyserowi Jamie’emu Kingowi refleksji nad fenomenem naruszania praw autorskich w cybersieci. Nakręcony przez niego dokument „Pobierz film” traktuje nie tylko o zagrożeniach, jakie ów proceder stwarza dla show-biznesu, ale również o pozytywnych jego skutkach. Jak się bowiem okazuje, internetowe piractwo przyczynia się do wzrostu znaczenia internetu. Powstają nowe portale, strony, na blogach społecznościowych kwitnie życie, a wymiana informacji następuje na forach dyskusyjnych.
http://filmy.gsmx.pl/2009/12/pobierz-film-steal-this-film-2006-mp4-320×240/

Godz. 19.30 – projekcja filmu „Poznajmy się”
Film jest swobodnym reportażem dotyczącym sytuacji emigrantów w Polsce. Od Stadionu Dziesięciolecia przez budkę z kebabami i ośrodek dla uchodźców poznajemy osoby, które niedawno przybyły do Polski lub mieszkają tu od kilku lat. Wzruszenie i radość, smutek i fascynacja inną kulturą to emocje, które towarzyszą widzowi w trakcie kilkunastominutowej podróży przez film.
Utwór wydano na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 2.5 Polska. Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
http://alterkino.org/poznajmy-sie

Godz. 20.00 – projekcja filmu „Nasty old people”
Bohaterką filmu jest Mette, członkini gangu neo-Nazi. Jej codzienną pracą jest zajmowanie sie czwórką czekających na śmierć seniorów. Dzięki nim jej życie staje się nieustanną grą, w której sama wyznacza zasady… Budząc się pewnego dnia odkrywa, że coś z jej życiem jest nie tak. Krok po kroku, z pomocą starszych ludzi, zaczyna budować własny świat. Świat, o którego istnieniu nigdy nie wiedziała…
Jest to szwedzki film wydany na licencji Creative Commons BY-NC-SA (uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne i wydanie utworów zależnych jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny).

A ponadto:

-w ramach „Dni bez wszelkich praw zastrzeżonych” na ścianach Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” zawiśnie wystawa grafik „Między buntem a marazmem”, oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 7 czerwca o godz.19.00
Wystawa grafik „Między buntem a marazmem” prezentuje wybrane okładki oraz ilustracje (dostępne na wolnych licencjach) opublikowane na łamach „Obywatela” na przestrzeni 10 lat jego istnienia. Są to prace wielu autorów. Niektórych z nich nie znamy osobiście. Wielu nawet nie wie, że ich fotografia została użyta jako ilustracja do tekstu, którego nigdy nie przeczytają, w nieznanym im języku.
Przypadkowe obrazy opatrzone słowem, cytatem lub zestawione w odpowiednich konfiguracjach – nabierają nowych znaczeń. Dzięki sztuce remiksu zmuszamy oderwane od siebie obrazy, aby stały się jeszcze jednym nośnikiem idei.
http://obywatel.org.pl/wolnakultura/wystawa/

-w czasie „Dni bez wszelkich praw zastrzeżonych” będziemy grać wyłącznie muzykę na licencji Creative Commons

designed by know-line.pl