Czarne Inspiracje zapraszają na spotkanie z Wojciechem Góreckim

Data dodania: 13 październik 2011

[b]Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
zaprasza na spotkanie autorskie

z Wojciechem Góreckim

z cyklu Czarne Inspiracje

14 października 2011 r.
Filia nr 2, ul. Hempla 5 – godz. 17.00[/b]

Wojciech Górecki w 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do nagrody Nike 2011.

Spotkanie poprowadzi Mariusz Kargul

Wstęp wolny.

Wojciech Górecki, ur. w 1970 roku w Łodzi. Zadebiutował w 1986 roku na łamach "Sztandaru Młodych". Współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Życiem Warszawy", "Rzeczpospolitą", "Więzią", "Res Publicą Nową" i "Tygodnikiem Powszechnym". Członek zespołu redakcyjnego "Tygla Kultury", stały współpracownik "Nowej Europy Wschodniej". Współautor filmu dokumentalnego Boskość Stalina w świetle najnowszych badań (TVP 1998).
Autor książek: Łódź przeżyła katharsis (1998), Planeta Kaukaz (2002), La terra del vello d’oro. Viaggi in Georgia (2009) oraz Toast za przodków (2010). Tłumaczony na język włoski, uhonorowany Nagrodą Giuseppe Mazzottiego. W latach 2002-2007 pierwszy sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji
w 2008 roku. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Znakomity reporter, Wojciech Górecki po raz drugi zabiera czytelników na Kaukaz. Po raz drugi, bo Wydawnictwo Czarne po ośmiu latach wznowiło jego książkę "Planeta Kaukaz". Autor wprowadził do tego wydania pewne zmiany, polegające głównie na aktualizacji opisywanych historii.

"Abchazowie są narodem górali i żeglarzy, z kolei mieszkający o tysiąc kilometrów na wschód Kałmucy – narodem żeglarzy i pasterzy. Kałmucja, która geograficznie odnosi się do pasa stepów, stanowi drugą bramę regionu, ale otwartą w kierunku Azji, w stronę koczowniczego Turkiestanu. Pomiędzy oboma biegunami – Kałmucją na wschodzie i Abchazją na zachodzie – rozciąga się planeta Kaukaz".

Wojciech Górecki

"Jezu, skąd on nabrał takich eksponatów!? Kałmucki prezydent Kirsan Ilumżynow, który gada z kosmitami, dziwak Lew Wozniak z Machaczkały, tajemniczy znikający Bajramow z miasteczka Kuba, archeolog Łowpacze z Majkopu? A wszyscy na maleńkiej planecie, o powierzchni podobnej do Szwecji".

Jacek Hugo-Bader

designed by know-line.pl