Czy twoje dziecko jest gotowe na nowy rok szkolny?

Data dodania: 04 wrzesień 2019
Czy twoje dziecko jest gotowe na nowy rok szkolny?

Przygotowania do nowego roku szkolnego, niezależnie od wieku ucznia, zawsze pochłaniają sporo czasu. Jesteś ciekawy, czy dobrze przygotowałeś swoje dziecko na nowy rok szkolny? Sprawdź o czym jeszcze powinieneś pamiętać, gdy Twoje dziecko pójdzie do szkoły.

Przygotowując dziecko do pójścia do szkoły należy pamiętać nie tylko o podręcznikach, ale również o przyborach szkolnych, stroju na zajęcia sportowe czy dodatkowych zajęciach pozaszkolnych. Część z nas musi również przemyśleć sprawę opieki nad dzieckiem we wczesnych godzinach popołudniowych czy zapewnieniu mu posiłku podczas zajęć w szkole. Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci sprawdzić, czy Twoje dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły.

Podręczniki szkolne i pomoce naukowe

Podstawową kwestią, bez której Twoje dziecko nie będzie w stanie zdobywać wiedzy, są podręczniki, książki, repetytoria czy zeszyty ćwiczeń. Chociaż wyprawienie ucznia do szkoły sporo kosztuje i wciąż budzi wiele kontrowersji, to bez pomocy naukowych ani rusz. 

Ważne jednak, abyś pamiętał, że oprócz podręczników i zeszytów ćwiczeń, Twoje dziecko może potrzebować atlasów geograficznych, przyborów szkolnych takich jak ekierka czy kątomierz oraz tablic historycznych. Im bardziej ułatwisz mu naukę, tym bardziej zainteresuje się danym przedmiotem.

Artykuły piśmiennicze

Nie od dziś wiadomo, że do pisania potrzebna jest kartka i długopis. Jednak na zajęcia plastyczne nasze dziecko będzie potrzebować również mazaków, farb akwarelowych lub pasteli. Nierzadko potrzebne mu będą również kartki w różnych kolorach czy sztywniejszy papier. Warto również zaopatrzyć ucznia w zakreślacze. Mogą przydać się nie tylko na plastyce, ale również ułatwiają naukę innych przedmiotów.

Pamiętaj, że im więcej zainwestujesz w rozwój intelektualny swojego dziecka, tym bardziej będzie Ci ono wdzięczne w dorosłości. Ponadto część z nas jest wzrokowcami i zwyczajnie prościej jest, gdy możesz wyodrębnić znaczący tekst za pomocą kolorowych zakreślaczy.

Strój na zajęcia sportowe

Nieodłączna częścią zajęć szkolnych są również lekcje wychowania fizycznego. Pomyśl nad zakupem nowego stroju do ćwiczeń, wygodnych butów, czy stroju kąpielowego na wypadek, gdyby zajęcia na pływalni odbywały się w ramach WFu. Ważne, jest aby Twoje dziecko czuło się swobodnie, a odzież nie krępowała ruchów podczas zajęć sportowych.

Pamiętaj, że w nowej piramidzie żywieniowej, ruch i wysiłek fizyczny został uznany za podstawę zdrowego stylu życia. Zadbaj, aby Twoje dziecko chciało pograć w piłkę z kolegami zamiast spędzić cały dzień przeglądając media społecznościowe na swoim smartphonie.

Dodatkowe zajęcia pozaszkolne

Gdy Twoje dziecko interesuje się danym tematem, warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. W Lublinie istnieje sporo miejsc, gdzie można pogłębić wiedzę z dziedziny nauk ścisłych czy humanistycznych. Warto również pomyśleć o dodatkowych zajęciach sportowych takich jak piłka nożna, siatkówka, taniec czy chociażby nauka pływania.

Ciekawym zajęciem mogą bym lekcje jazdy figurowej na łyżwach. W Lublinie istnieje Miejski Klub Łyżwiarski Libella. Pod Lublinem znajduje się Szkółka Jeździecka Bonanza, gdzie Twoje dziecko może spędzić czas w otoczeniu przyrody. Ponadto Centrum Kultury w Lublinie oferuje szeroki zakres zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży. Warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać się czym najbardziej się interesuje, ponieważ możliwości na kreatywne spędzenie czasu wolnego jest całkiem sporo.

Zdrowe jedzenie

Nie od dziś wiadomo, że zdrowe jedzenie dodaje energii i poprawia koncentrację. To czy Twoje dziecko zje chipsy czy kanapkę, ma znaczenie. Zadbaj więc o zdrowe przekąski. Ważne, aby Twoje dziecko nie piło zbyt dużo napojów gazowanych, dlatego zapewnij mu wodę mineralną na cały dzień.  Dodatkowo możesz wykupić obiady w stołówce szkolnej. To nieduży wydatek, a Twoje dziecko zje obiad o właściwej porze.

Przygotowanie dziecka do szkoły pochłania sporo czasu. Jednak im szybciej to zrobisz, tym spokojniej przebiegnie cały rok szkolny. Jeżeli dodatkowo masz za sobą staranie się Twojego dziecka o przyjęcie do dobrego liceum, wiesz ile zmartwień i niepotrzebnych stresów może przysporzyć nieprzygotowanie do zaistniałej sytuacji. Teraz pozostaje Ci tylko zadbać o kilka kwestii ważnych kwestii i Twoje dziecko z radością zacznie nowy rok szkolny.

red. Monika Iwaniuk

designed by know-line.pl