Czytelnia Dramatu Żelazna Kurtyna

Data dodania: 01 marzec 2012

Czytelnia Dramatu Żelazna Kurtyna
– Małgorzata Sikorska-Miszczuk /

czytanie performatywne reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski

Po czytaniu odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i twórcami.

8.03.2012, godz. 19.00
Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury,
ul. Popiełuszki 5 wstęp wolny

Małgorzata Sikorska-Miszczuk – dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi. Jest autorką m.in. sztuk: Szajba, Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Człowiek z Polski w czekoladzie, Zaginiona Czechosłowacja, Koniec świata, Bruno Schulz: Mesjasz, a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń (2003). Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali Marcin Liber, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Nina Guehlstorff, Katarzyna Kurzeja. Prezentowane były w Polsce i za granicą. Teksty sztuk zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, serbski, chorwacki, czeski, rosyjski, rumuński, szwedzki, hiszpański, hebrajski. Czytania tekstów sztuk odbywały się w Polsce oraz za granicą: w Niemczech, Francji, Szwecji, Czechach, Rosji, Rumunii, USA, wkrótce w Belgii i Hiszpanii. Wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą.

”(…) Spielberg Nazywam się Steven Spielberg. Przyleciałem tu do pani na Kabaty z Los Angeles w Ameryce. (…) Przeczytałem kilka pani scenariuszy i pomyślałem, że mogłaby pani dla mnie coś napisać. Co pani na to? Scenarzystka To bardzo ciekawa propozycja. Może się przejdziemy, pokażę panu Kabaty, bo pan pewnie nie wiedział Kabat, bo to jest takie dosyć nowe osiedle w Warszawie, i w trakcie będziemy sobie rozmawiali, bo jest ładna pogoda. Spielbierg To może innym razem, bo wracam zaraz na plan filmowy, gdzie czekają na mnie gwiazdy dużego ekranu i takie tam sprawy. Do rzeczy. Chcę żeby pani napisała dla mnie scenariusz. Scenarzystka A jaki scenariusz? Spielberg Political fiction. Pani lubi takie rzeczy wymyślać i dobrze to pani idzie. Historia byłaby o tym, że Niemcy nie przegrały II wojny światowej, tylko podbiły Amerykę i rządzą światem. No i pani by wymyśliła, co dalej (…)”
'Czytelnia Dramatu’ to projekt teatru Scena 21 działającego w ACK UMCS "Chatka Żaka", ma na celu popularyzowanie współczesnego tekstu dramatycznego poprzez publiczne czytania najnowszych dramatów polskich, przez spotkania z ich autorami i dyskusje na temat kondycji dramatu polskiego. Jej celem jest inicjowanie wydarzeń ponadinstytucjonalnych, skupiających aktorów oraz reżyserów różnych teatrów lubelskich i nie tylko (profesjonalnych oraz studenckich). Czytelnia Dramatu współpracuje z Przestrzenią Działań Teatralnych ACK, Zakładem Teatrologii UMCS, Teatrem Centralnym oraz z miesięcznikiem „Dialog” poświęconym dramaturgii współczesnej. Do Czytelni Dramatu zapraszają: Przestrzeń Działań Teatralnych ACK oraz Teatr Centralny

designed by know-line.pl