Design, fotografia i ukraińska sztuka współczesna na festiwalu Wschód Kultury

Data dodania: 27 czerwiec 2017
Podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia (5-9 lipca 2017, Lublin), który w tym roku odbywa się w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, przybliżamy widowni z Polski, a także z Europy Zachodniej interesujących, aczkolwiek u nas jeszcze szerzej nieznanych artystów zza wschodniej granicy. Zaproszenie do Lublina otrzymują twórcy, którzy zyskali już renomę w swoich krajach, a teraz chcą postawić kolejny krok i zaistnieć na arenie międzynarodowej.
Tegoroczny cykl Orient Station oparty będzie o prezentacje sztuki współczesnej, designu i kultury miejskiej z Ukrainy i Mołdawii.
 
W PROGRAMIE: 

OBSERWATORIUM – to wystawa, prezentująca efekty warsztatów dla studentów kierunków projektowych z Ukrainy, które odbyli pod okiem Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, twórców studia Malafor. Zadaniem uczestników było stworzenie obiektów użytkowych dedykowanych miejscu, w którym odbywały się warsztaty – z dala od miasta, blisko natury, na granicy
dwóch krain – Kociewia i Kaszub. Na wystawie zobaczymy obiekty, które w sposób dosłowny odpowiadają na zadany temat: jak karmnik dla ptaków, obiekt do zwabienia motyli nocnych oraz „uszy“ do lepszego wsłuchania się w przyrodę. Inne zwracają uwagę na efekty destrukcyjnej działalności człowieka, np. przyrządy do pomiaru poziomu wody w naturalnych zbiornikach. Powstały również przedmioty, dzięki którym można pomóc faunie i florze – sygnalizator dźwiękowy odstraszający zwierzęta podczas koszenia łąk, osobisty ul oraz sprzet do zbierania nasion dzikich roślin i rozsiewania ich.
Organizator: Instytut im. Adama Mickiewicza / Culture.pl
Kurator: MALAFOR Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski
Kiedy: 5-9 lipca 2017, godz. 11:00-19:00
Wystawę można będzie oglądać do 15 lipca 2017 – od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-19:00.
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3

OBSERWATORIUM / RECEPTURY to wystawa prezentująca efekty drugiej edycji warsztatów dla studentów kierunków projektowych – tym razem z Mołdawii, które odbyły się latem 2016 roku pod okiem Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, twórców studia Malafor. Młodzi projektanci opracowali prototypy obiektów, odwołujące się do tematu przewodniego warsztatów:
„Receptura = Tradycja + Użyteczność.” Poszukiwali na Kaszubach receptury na projekt nawiązujący do zasobów naturalnych i tradycji swojego kraju oraz inspirowany pojęciem glokalności. Powstały między innymi sztućce do jedzenia kukurydzy w kolbie czy buty do ubijania winogron.
Organizator: Instytut im. Adama Mickiewicza / Culture.pl
Kurator: MALAFOR Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski
Kiedy: 5-9 lipca 2017, godz. 11:00-19:00
Wystawę można będzie oglądać do 15 lipca 2017 – od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-19:00.
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3

Warsztaty calligraffiti – warsztaty tworzenia wielkoformatowych kompozycji kaligraficznych
Calligraffiti to unikalna dyscyplina, łącząca kaligrafię ze street artem, a warsztaty skierowane są do osób, które w sztuce kaligrafii stawiają pierwsze kroki, ale posiadają już podstawowe umiejętności. Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy spróbują swoich sił w różnych technikach kreślenia liter, tworząc własne kompozycje, a drugiego dnia popracują nad stworzeniem pracy wielkoformatowej, będącej artystycznym przekładem na język wizualny bajek Biernata z Lublina.
Prowadzący: Taras Makar – artysta pochodzący z Iwano-Frankiwska, mieszkający i pracujący w Kijowie, gdzie uczy kaligrafii i liternictwa w szkole kaligrafii ArtiYa. Brał udział w wystawach zarówno na Ukrainie, jak i we Włoszech, a jego prace calligraffiti można zobaczyć w różnych miastach Ukrainy i Niemiec.
Kiedy: 6-7 lipca 2017, godz. 11:00-17:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, patio kamienicy przy Grodzkiej 7
Zapisy: do 30 czerwca 2017 drogą mailową pod adresem 
e.kietlinska-drozd@warsztatykultury.pl. Prosimy o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu kontaktowego, adresu mailowego oraz krótkiego opisu doświadczenia w obszarze kaligrafii (można załączyć portfolio). Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Taras Makar odpowiada również za oprawę wizualną scen muzycznych festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Jego wielkoformatowe prace, wykonane w technice calligraffiti, zainspirowane zostały oryginalnym tekstem
i czcionką Przywileju Lokacyjnego Miasta Lublina z 15.08.1317 roku, co zyskuje wymiar symboliczny w kontekście tegorocznych obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta.
Kiedy: 5-9 lipca 2017
Gdzie: Scena pod namiotem oraz Scena na Błoniach

Baśnie rosyjskiego świata – wystawa malarstwa Ivana Semesyuka             
To wspólny projekt artystyczny Ivana Semesyuka oraz ukraińskiego pisarza Antina Mucharskiego. Jest to refleksja nad rosyjską i radziecką mitologią, w tym kształcie, w którym obecnie funkcjonuje ona na obszarze postsowieckim – od przestarzałych modeli z czasów ZSRR, aż po aktualne rosyjskie (polityczne, historyczne i społeczne) mity teraźniejszości.
Kiedy:
5 lipca 2017, godz. 18:00 – WERNISAŻ i prezentacja projektu
6-9 lipca 2017, godz. 11:00-19:00
Wystawę można będzie oglądać do 28 lipca 2017 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.
Gdzie: Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a  

Ukraińskie sny – wystawa tkaniny artystycznej Ivana Semesyuka   
To tekstylny projekt, który powstał w 2012 roku, czyli w czasie, gdy Ukraina wciąż cieszyła się względnym pokojem, lecz w powietrzu czuć już było nadchodzące historyczne zmiany. „Ukraińskie sny” są jedną z wielu ówczesnych refleksji i prób opisania aktualnego stanu opinii publicznej, ale także nieco chaotycznego podejścia do interpretacji dziedzictwa narodowego.
Kiedy:
5 lipca 2017, godz. 18:00 – WERNISAŻ i prezentacja projektu 
6-9 lipca 2017, godz. 11:00-19:00
Wystawę można będzie oglądać do 28 lipca 2017 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.
Gdzie: Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a

Ivan Semesyuk – urodzony w Kijowie malarz, pisarz, kurator sztuki, działacz kulturalny i bloger. Z wykształcenia rzeźbiarz. Autor takich projektów, jak „Tradition. Rebranding”, „Ukrainian Dreams” i „Funky Textile”. Wspólnie ze znanym ukraińskim artystą Oleksą Mannem był kuratorem wielu wystaw i wydarzeń w podziemnej galerii „Bakteria”, która funkcjonowała na kijowskim Padole w latach 2012-2015.

W PROGRAMIE WYSTAWIENNICZYM PONADTO:
 
Wojna krymska – wystawa fotografii Rogera Fentona
Roger Fenton (1819-69) to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych fotografów połowy XIX wieku. Wystawiał swoje zdjęcia częściej i na większą skalę niż którykolwiek inny fotograf epoki. Jego prace poświęcone pejzażom i architekturze były wysoko cenione i często wskazywane przez krytyków jako punkt odniesienia, do którego powinni aspirować wszyscy fotografowie. W 1855 Roger Fenton wyjechał dokumentować wojnę krymską. Niestety warunki w jakich przyszło mu pracować były dalekie od komfortowych. Ciemnia i laboratorium umieszczone były na wozie, który przemieszczał się za pomocą konnego zaprzęgu, a fotografie wykonywane techniką kolodionową musiały być natychmiast wywoływane. Innym utrudnieniem był długi czas naświetlania (od 3 do 20 sekund), który sprawiał, że można było fotografować wyłącznie sceny statyczne. W ciągu czterech miesięcy Fenton wykonał ponad 350 negatywów, nie doczekał jednak końca wojny, gdyż z powodu choroby musiał wrócić do Anglii. Jego zdjęcia z wojny krymskiej uznawane są za pierwszy fotoreportaż wojenny. Dokumentują one
epokę, ale nie ukazują jednak całej prawdy o przebiegu i okropnościach wojny. Fenton stronił od obrazowania śmierci i innych kontrowersyjnych tematów, choć w listach do żony zachowały się jego relacje o stosach trupów i tysiącach rannych osób.
Kiedy: 5-9 lipca 2017 – wystawa plenerowa, czynna do 31 lipca 2017 roku
Gdzie: Zaułek Hartwigów  

W ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się także wykład praktyka i teoretyka fotografii Andrzeja Zygmuntowicza na temat Rogera Fentona i jego twórczości. 
Kiedy: 5 lipca 2017, godz. 17:00
Gdzie: Próba Cafe, ul. Grodzka 5a 

Crammed Discs – wystawa kultowej belgijskiej wytwórni muzycznej
W namiocie festiwalowym zawiśnie ok. 50 okładek płyt winylowych, pochodzących z katalogu Crammed Discs. Ponadto zaprezentowane zostaną plansze z najważniejszymi artystami i postaciami w historii labelu oraz specjalna wystawa związana z artystycznymi dokonaniami grup Honeymoon Killers i Aksak Maboul.
W ramach prezentacji filmowych zobaczyć będzie można aż 5 obrazów: opowieść o Crammed Discs, materiały związane z grupami Aquaserge, Tuxedomoon i Skip & Die oraz film o fenomenie i historii Congotronics.    
Kiedy: 5-9 lipca 2017, godz. 12:00-1:00
Gdzie: Klub Festiwalowy, Błonia oraz Próba Cafe, ul. Grodzka 5a
          

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2017 r. 

Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów na jedynych koncertach w Polsce. Zobaczymy takich wykonawców jak Juno ReactorNouvelle VagueMulatu Astatke czy Ukulele Orchestra of Great Britain. Tradycją festiwalu jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał belgijski label Crammed Discs – który reprezentować będą TuxedomoonKasai Allstars feat. BasokinSkip & DieAksak Maboul oraz Aquaserge. W line-up’ie pojawią się także takie składy jak: MoulettesGromyka oraz Ventolin. Podczas festiwalu, w wyjątkowych projektach pojawią się też dwie legendy yassu – Mikołaj Trzaska oraz Jerzy Mazzoll. Pierwszy z nich, wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego, wykona na żywo nagrodzoną Orłem muzykę z filmu „Wołyń”, natomiast Mazzoll & Arhythmic Perfection zaprezentują premierowe wykonanie koncertowe materiału z płyty „Out out to lunch”. Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia  to także prezentacja najciekawszych wykonawców ze wschodu. Zagrają pochodząca z Tbilisi Natalie Beridze, reprezentująca scenę kijowską – Grisly Faye oraz Mustelide, która przyjedzie prosto ze stolicy Białorusi. Na scenach festiwalu pojawią się też dwa „żywe” składy – gruziński Mebo Renard i ukraiński Tik Tu. Jako uzupełnienie tegorocznej prezentacji polskiej, w Lublinie wystąpi kolejny absolutnie wyjątkowy artysta Wacław Zimpel.
           
Pełen line-up na innebrzmienia.eu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny a festiwal odbywa się w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Kultura Dostępna. 

designed by know-line.pl