DKF "Bariera" – pokazy klubowe – grudzień 2011

Data dodania: 05 grudzień 2011

POKAZY KLUBOWE

GRUDZIEŃ 2011

Lublin, dn. 1.12.2011

W grudniu Dyskusyjny Klub Filmowy BARIERA uraczy klubowiczów niezwykle różnorodnym kinem. Pośród 5 przewidzianych pokazów klubowych znalazły się wszak i komedia romantyczna z najwyższej półki („Moskwa, Belgia”), i niezwykle mocny film z gatunku kina moralnego niepokoju („Szczęście ty moje”), a także dokument o najsławniejszym współcześnie mieszkańcu Sybiru („Chodorkowski”) oraz pełen czaru i magii żywiołowy musical („Flamenco, flamenco”). Nie zabraknie także akcentu Erosa, który w bałkańskiej opowieści („Między nami”) da się poznać ze strony mniej frywolnej, dla bohaterów opowieści raczej kłopotliwej.

Wstęp na pokazy będzie możliwy na podstawie karnetów miesięcznych (20zł) lub biletów jednorazowych (normalny – 12zł, ulgowy – 10zł). Karnety będzie można nabywać w przedsprzedaży w piątek poprzedzający pierwszy poniedziałek miesiąca (w godz. 15-18) oraz przed pierwszym danego miesiąca pokazem (od godz. 15). Sprzedaż karnetów i biletów prowadzi kasa ACK UMCS „Chatka Żaka”.
Więcej informacji www.ack.lublin.pl/kino .
Kontakt: dkf.bariera@gmail.com .

Dyskusyjny Klub Filmowy BARIERA
działający przy
Akademickim Centrum Kultury UMCS
„Chatka Żaka”
rok założenia 1972
e-mail: dkf.bariera@gmail.com
www.ack.lublin.pl/kino

POKAZY KLUBOWE
Grudzień 2011
Karnet: 20zł // Bilety: 12zł/10zł

Poniedziałek
5.12.2011
g. 18.00
MOSKWA, BELGIA (Aandrijding im Moscou)
reż.: Christophe Van Rompaey
scen.: Jean-Claude Van Rijckeghem, Pat Van Beirs
zdj.: Ruben Impens
muz.: Tuur Florizoone
w.: Barbara Sarafian (Matty), Jurgen Delnaet (Johnny), Johan Heldenbergh (Werner), Anemone Valcke (Vera)
prod.: Belgia 2008 (102 min)
Nagroda za debiut reżyserski na MFF w Zurychu ‘2008; nagroda im. K. Kieślowskiego za najlepszy film na MFF w Denver ‘2008; nagroda Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes ‘2008

Trudno o bardziej niedopasowaną parę. Ona – zahukana kura domowa, pogodzona z kolejnymi zdradami męża. On – niepijący alkoholik i recydywista. A jednak to ich połączy ze sobą przypadkowa awantura na parkingu. Sprawdza się w tym przypadku powiedzenie, że przeciwieństwa przyciągają się. Stylistycznie można wtłoczyć ten film w konwencję komedii romantycznej, ale jeśli już – to z najwyższej półki. W końcu przyznana temu filmowi nagroda im. K. Kieślowskiego zobowiązuje.

Poniedziałek
12.12.2011
g. 17.45
SZCZĘŚCIE TY MOJE (Szczastje majo)
reż.: Siergiej Łoznica
scen.: Siergiej Łoznica
zdj.: Oleg Mutu
w.: Wiktor Niemiec (Gieorgij), Władimir Gołowin (starzec), Aleksiej Wiertkow (podporucznik), Olga Szuwałowa (prostytutka)
prod.: Niemcy/Ukraina/Holandia 2010 (127 min)
Złote Grono na MFF w Łagowie ‘2011; Grand Prix na MFF Cinergia w Łodzi ‘2011

Rosja z filmu Łoznicy jawi się niczym z koszmarnego snu: dzika, krwiożercza, szalona, amoralna, w pijanym widzie. Nie istnieją żadne wartości, liczy się instynkt przetrwania. Takiej upiornej wizji Rosji jeszcze w kinie nie było. Mocne, poruszające kino, z którego działania trudno się otrząsnąć.
Sobota
17.12.2011
g. 19.00
CHODORKOWSKI (Khodorkovsky)
reż.: Cyril Tuschi
sce.: Cyril Tuschi
zdj.: Peter Dörfler, Eugen Schlegel, Cyril Tuschi
prod.: Niemcy 2011 (111 min)

Chodorkowski to najsłynniejszy dziś „mieszkaniec” Syberii. Osobisty wróg publiczny i więzień prezydenta/premiera Putina. Dosadne ostrzeżenie dla innych oligarchów, aby nie mieszali się do polityki. Chodorkowski budzi naturalne zainteresowanie na całym świecie, toteż musiało w końcu zająć się nim kino. Reżyser filmu deklaruje: „Wszyscy mają coś do powiedzenia na jego temat. Jego kariera i dramat jego upadku przypomina szekspirowskie tragedie. Ja zaglądam pod maskę tej charyzmatycznej postaci, nie przyjmując ani demonizującej go propagandy Putina, ani autokreacji samego Chodorkowskiego”.

Niedziela
18.12.2011
g. 19.00
MIĘDZY NAMI (Neka ostane medju nama)
reż.: Rajko Grlić
scen.: Rajko Grlić, Ante Tomić
zdj.: Slobodan Trnić
muz.: Alan Bjelinski, Alfi Kabiljo
w.: Miki Manojlović (Nikola), Bojan Navojec (Braco), Ksenija Marinković (Marta), Nina Ivanisin (Davorka), Daria Lorenci (Annamarija)
prod.: Chorwacja/Serbia/Słowenia 2010 (87 min)
Nagroda za reżyserię na MFF w Karlowych Warach ‘2010; Nagroda Specjalna Jury na MFF w Troi ‘2011

Było sobie dwóch braci, dla których seks okazał się sensem życia. Film opowiada historię ich kobiet. Zdradzanych i zdradzających żon, kochanek oraz córek, które nie znają swoich prawdziwych ojców. Rajko Grlić pokazuje społeczeństwo, które uwolniło się od wszelkich zakazów. Wszystko jest dozwolone, a seks pozwala po prostu cieszyć się życiem. Chociaż zwiastuje też kłopoty…

Poniedziałek
19.12.2011
g. 18.00
FLAMENCO, FLAMENCO
reż.: Carlos Saura
scen.: Carlos Saura
zdj.: Vittorio Storaro
w.: Sara Baras, José Miguel Carmona, Montse Cortés, Paco de Lucía
prod.: Hiszpania 2010 (100 min)

Flamenco jest wieczne, zdaje się mówić Saura. To jego kolejne spotkanie z tradycją hiszpańskiego tańca, w którym zawiera się wszystko: zmysłowość, namiętność, urok życia i uroda tancerek, obsesyjny rytm i pieszcząca uszy muzyka. Z tych wszystkich elementów Saura tworzy fascynujący, jedyny w swoim rodzaju spektakl. Porywający i piękny.

designed by know-line.pl