Dlaczego Lublin jest kulturalnym miastem?

Data dodania: 20 listopad 2019
Dlaczego Lublin jest kulturalnym miastem?

Co sprawia, że Lublin jest jednym z najbardziej znanych miast na wschodzie Polski? Co przyczynia się do jego atrakcyjności?

Od kilku lat Lublin jest obowiązkowym punktem wycieczek turystycznych, odwiedzanym także nie tylko przez Polaków, ale też przez międzynarodowe grupy. Dla mieszkańców może to się niekiedy wydawać niezrozumiałe, ponieważ spędzamy w tym mieście większość swojego czasu i często traci ono swój urok. Czy jest zatem w Lublinie coś jeszcze godnego uwagi, poza Lubelskim Zamkiem?

Jak się okazuje, główną atrakcją wschodniej stolicy Polski, jest jej życie kulturalne. Niemalże każdy miesiąc obfituje w różnorodne festiwale, koncerty, spotkania czy inne wydarzenia. Do tych najbardziej znanych należy Festiwal Sztukmistrzów, który odbywa się w lipcu. W tym czasie do Lublina przyjeżdżają znani akrobaci z całego świata i prezentują swoje umiejętności na lubelskiej starówce.

Wraz z końcem wakacji odbywa się w Lublinie słynny Jarmark Jagielloński, którego historia sięga XV wieku. Z tej okazji zarówno mieszkańcy, jak i turyści mają możliwość bliższego poznania tradycyjnej, ludowej sztuki, tańca oraz specjałów kulinarnych. To wszystko umożliwia szeroki wybór bezpłatnych warsztatów, dostępnych dla każdego, niezależnie od wieku. Podobnym i równie ciekawym wydarzeniem jest Europejski Festiwal Smaków, gdzie prezentowane są wyszukane, lubelskie potrawy połączone ze specjałami innych krajów. Degustacji sprzyjają także koncerty muzyki ludowej i konkursy.

Od 2008 r. w Lublinie ma miejsce także cykl spotkań literackich – Miasto Poezji. Całe przedsięwzięcie dzieje się na przełomie maja i czerwca. Wiosenna aura sprzyja refleksji i nocnemu czytaniu poezji. Z tej okazji Lublin odwiedzają też słynni artyści, którzy nawiązują bliższy kontakt ze swoimi odbiorcami. Niekiedy istnieje możliwość udziału w spotkaniu literackim w prywatnym mieszkaniu lubelskiego poety lub podążania szlakiem jego twórczości, jak ma to miejsce w przypadku Józefa Czechowicza.

Jednak najbardziej znanym wydarzeniem kulturalnym Lublina jest słynna Noc Kultury. Miasto zostaje przyozdobione wieloma dekoracjami, takimi jak: lampiony, balony czy szarfy. Celem jest ujrzenie Lublina z innej, bardziej artystycznej strony. Place przypominają sceny teatralne, a uliczki świetliste tunele. W każdym zakątku czekają na turystów różnorodne atrakcje: koncerty, inscenizacje czy wernisaże.

Poza cyklicznymi wydarzeniami, jakie mają tu miejsce, w 2015 r. zostało otwarte Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Głównym zamierzeniem było stworzenie miejsca, które zrzeszałoby dzieci, młodzież i dorosłych oraz umożliwiało ich rozwój kulturalny. Nowoczesny budynek daje wiele możliwości organizacji imprez. Jest też miejscem spotkań dla różnych stowarzyszeń i klubów. W okresie wakacyjnym, na dachu CSK, odbywa się również kino letnie, które od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jak widać, Lublin ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Imprezy kulturalne zrzeszają ludzi i pozwalają oderwać się od zwykłej codzienności. To wszystko sprawia, że Lublin – zgodnie ze swoim mottem – staje się miastem inspiracji.

 

Natalia Listos

 

designed by know-line.pl