[b]NBP – SKARBNICA WIEDZY O PIENIĄDZU
Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie zaprasza na IX edycję Dni Otwartych, które w tym roku organizujemy pod hasłem „NBP –Skarbnica wiedzy o pieniądzu” w dniach 1- 2 grudnia 2012 roku w godzinach 10.00-14.00.[/b]
„Dla gości przygotowaliśmy wiele interaktywnych wystaw, filmów i mini wykładów , które pozwolą zrozumieć wyjątkową rolę i zadania Narodowego Banku Polskiego, jako banku centralnego. Postaramy się przybliżyć takie tematy jak: historię bankowości centralnej, historię pieniądza, rezerwy walutowe, system płatniczy, politykę pieniężną oraz walutę euro” zaprasza Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor oddziału w Lublinie. Każdy zwiedzający otrzyma indeks, który po prawidłowym wstawieniu brakujących słów, będzie mógł wymienić na brykiet zniszczonych banknotów. Indeks odnosi się w swojej treści do wystaw
i ekspozycji, które można odnaleźć na trasie zwiedzania.
W sobotę i niedzielę na odwiedzających czeka wiele atrakcji i niespodzianek. Tradycyjnie zaprezentujemy 25 kg złota w postaci dwóch sztab o łącznej wartości ponad 4 milionów złotych. Sztaby, wypożyczone ze skarbca głównego NBP w Warszawie, są małym fragmentem polskich rezerw dewizowych.
Dni Otwarte NBP będą bogate w wydarzania numizmatyczne – niewątpliwą gratką będzie wystawa „Grosz do grosza”, na której zaprezentujemy 600 lat historii polskiego grosza od czasów Kazimierza Wielkiego do współczesności. Wystawę przygotował lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wyboru monet dokonał jej pomysłodawca Pan Zbigniew Nestorowicz, Wiceprezes Zarządu Głównego PTN. Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnej wyceny domowych skarbów – monet i medali. Pan Tomasz Bylicki, ekspert ds. numizmatyki, dokona oceny i wyceny walorów kolekcjonerskich oraz udzieli porad i wskazówek dotyczących zbierania monet i banknotów kolekcjonerskich. Planujemy również wykład „Monety – lekcja historii i inwestowania”, który poprowadzi Pani Małgorzata Siedlak w sobotę i niedzielę o godz. 11.00 i 13.00. Wykład prezentuje polskie monety i banknoty kolekcjonerskie od momentu ich projektowania, poprzez proces przetwarzania projektów w gotowy wyrób, aż do szczegółowo przedstawienia systemu ich dystrybucji. Zachęca do spojrzenia na wartości kolekcjonerskie nie tylko jak na prawny środek płatniczy ale i powielone w limitowanym nakładzie dzieła sztuki. Podpowiada jak dobierać i przechowywać poszczególne walory i kolekcje.
Po raz pierwszy w Lublinie zaprezentujemy ekonomiczny słownik w języku migowym oraz wypukłe odwzorowania banknotów, przygotowane specjalnie dla osób niewidomych
i niedowidzących. Będziemy również popularyzować możliwość „odsłuchania” informacji ekonomicznych na stronie internetowej NBP.
Wszystkich zainteresowanych tematyką euro – waluty oraz krajów, które ją wprowadziły, oprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie. Zobaczymy monety obiegowe z wszystkich krajów strefy euro i na własne oczy przekonamy się jak różnią się ich strony narodowe.
Podczas Dni Otwartych będzie można zobaczyć księgę, która ilustruje jak będą wyglądały sale Centrum Pieniądza NBP. Jest to największa księga przestrzenna w Polsce. Ma 30 stron
i waży ponad 150 kilogramów. Każda strona ma kształt kwadratu o boku półtora metra, a do ich przekładania potrzebne są dwie osoby. Na każdej z piętnastu rozkładówek można obejrzeć rzut jednej z sal Centrum, wzbogacony o ustawiające się pionowo wizualizacje fragmentu wnętrza. To obraz Centrum w 3D do oglądania bez okularów.
Liczne nagrody czekają na tych zwiedzających, którzy zdecydują się na udział w wielkim teście wiedzy o NBP. Przygotowaliśmy też konkurs krzyżówkowy „Wygraj srebrną monetę” z pojęciami ekonomicznymi w roli głównej. Można też będzie „złamać” szyfr sejfu bankowego i zdobyć ukryte tam skarby, czyli książki i publikacje NBP oraz własnoręcznie wybić żeton okolicznościowy, który upamiętnia tegoroczne Dni Otwarte.
[b]Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.[/b]