Do matur przystąpi ponad 4 tys. lubelskich absolwentów

Data dodania: 07 maj 2024
Do matur przystąpi ponad 4 tys. lubelskich absolwentów

W tym roku do maturalnego „maratonu” stanie ponad 4300 absolwentek i absolwentów lubelskich szkół ponadpodstawowych. Dzisiaj (7 maja) o godz. 9.00 przed maturzystami egzamin z języka polskiego, jutro z matematyki, a w czwartek z języka obcego. Tegoroczna matura tradycyjnie składa się z części pisemnej i ustnej.

Drodzy Maturzyści i Maturzystki, pierwszy dzień matur z pewnością zapisze się w Waszej pamięci, ale także Waszych rodziców, opiekunów i nauczycieli. Życzę Wam, aby egzamin dojrzałości, do którego przystępujecie, był nie tylko podsumowaniem dotychczasowej edukacji i otwarciem kolejnego etapu życia, ale też satysfakcjonującym zwieńczeniem Waszej wieloletniej pracy. Życzę przede wszystkim powodzenia, ale także trochę szczęścia do pytań oraz jak najmniej stresu. Trzymam za Was kciuki – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W lubelskich liceach ogólnokształcących i technikach do egzaminu maturalnego przystąpi 4348 uczennic i uczniów, w tym 3612 ze szkół prowadzonych przez Miasto Lublin oraz 736 ze szkół prowadzonych przez inne podmioty. Wśród nich jest 2895 uczennic i uczniów liceów ogólnokształcących oraz 1274 techników. Do egzaminu maturalnego przystąpi również 132 słuchaczy liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, uczniowie liceum ogólnokształcącego specjalnego i technikum specjalnego – łącznie 18 osób oraz 29 uczniów szkół branżowych II stopnia.

Dzisiaj (7 maja) odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, jutro (8 maja) z matematyki, a w czwartek (9 maja) uczennice i uczniowie zmierzą się z językiem obcym. Egzamin maturalny zostanie przeprowadzony od 7 do 24 maja, w tym: część pisemna – od 7 do 24 maja oraz część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Aby zdać tegoroczny egzamin maturalny trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego, do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (uzyskując minimum 30%) oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. Uczniowie technikum, którzy mają zdane egzaminy ze wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie nie muszą przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jest to decyzja ucznia. W praktyce, w zależności od wyboru przyszłego kierunku studiów zarówno uczniowie liceum, jak i technikum dodatkowo wybierają więcej niż jeden przedmiot, który będą zdawać na poziomie rozszerzonym.

Wyniki egzaminów będą znane 9 lipca.

designed by know-line.pl