[b]Jesteś miłośnikiem muzyki tradycyjnej i chcesz doskonalić swoje umiejętności muzyczne? Nic prostszego – dołącz do Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego i zagraj na nocnych potańcówkach![/b]
Warsztaty Kultury zapraszają do wspólnego muzykowania, którego finałem będzie granie do tańca na nocnych zabawach tanecznych Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie (sierpień 2016) a także podczas „pograjek”, organizowanych wiosną i latem. Uczestnicy Orkiestry grać będą tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty. Zainspirują się także muzyką Kapeli Wojciechowskiej, Orkiestry Dętej ze Zdziłowic czy Kapeli Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego.
Do Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego mogą dołączyć osoby [b](wiek 15+)[/b] grające w stopniu średnio zaawansowanym lub zaawansowanym na instrumentach:[b] skrzypce, basy, wiolonczela, kontrabas, altówka, bębenek obręczowy, baraban, klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet, akordeon.[/b] Inne instrumenty będą uzgadniane indywidualnie. Tradycyjna muzyka taneczna może łączyć wszystkich miłośników muzyki granej na żywo, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, grających ze słuchu. Dlatego też podczas przygotowań muzycy będą pracować głównie metodą przekazu bezpośredniego – na ucho.
Warsztaty rozpoczną się [b]16 lutego o godz. 16:00 w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.[/b] Dwugodzinne zajęcia warsztatowe odbywać się będą co tydzień, w planie także kilka edycji warsztatów weekendowych. Uczestnicy zajęć deklarują udział w projekcie przez cały czas jego trwania (do sierpnia 2016). Nowe osoby mogą dołączać w trakcie kolejnych spotkań, po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącymi.
[b]Zgłoszenia można przesyłać pod adres[/b] orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl
[b]Udział w zajęciach jest bezpłatny[/b]
[b]Idea i kierownictwo muzyczne Orkiestry:[/b] Ewa Grochowska
[b]Współpraca:[/b] Przemysław Łozowski, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk
Orkiestra miała premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstała na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych od 2007 roku przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk).
(fot. Tomasz Bylina)