Dom Kultury LSM ZAPRASZA – 4 maja – Koncert z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. i 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej „Kwiaty dla Ojczyzny”

Data dodania: 30 kwiecień 2015

[b]Pieśni patriotyczne, żołnierskie, partyzanckie i kresowe oraz wiązanki polskich tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego UMCS pod dyrekcją Lecha Leszczyńskiego.[/b]

[b]Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie[/b] powstał w 1953 roku. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym i przez 55 lat kierowanym przez magistra Stanisława Leszczyńskiego, osobę niezwykle zasłużoną dla kultury polskiej. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 300 osób, a dotychczas tańczyło w nim ponad 7 tysięcy studentów. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Od 2008 roku dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest magister Lech Leszczyński, instruktor-choreograf I kategorii z zakresu tańca ludowego.
Na swym koncie Zespół może odnotować 309 wojaży za granicę do 56 krajów na pięciu kontynentach, gdzie dał ponad 8000 koncertów. Występował m.in. w siedzibie UNESCO w Wiedniu, gdzie brał udział w programie „Światło i ciemność” organizowanym pod patronatem UNESCO-UNICEF. Koncert ten był transmitowany przez telewizję na cały świat, a dochód przeznaczony został na pomoc dzieciom Trzeciego Świata. Zespół czterokrotnie prezentował swój program artystyczny Papieżowi Janowi Pawłowi II, występował na międzynarodowym Festiwalu Olimpijskim i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu, skąd przywiózł trzydzieści sześć medali olimpijskich. Zespół nagrał kilka płyt długogrających (we Francji i w Polsce) oraz wiele wideokaset. W swoim repertuarze ma dziesięć bogatych programów obejmujących tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów.
Zespół Tańca Ludowego może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, dyplomami Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej” oraz wyróżnieniem „Serce dla Serc” w dziedzinie rozsławiania imienia Polski przyznawanym przez Kościół Polskokatolicki w Lublinie. Do najbardziej liczących się międzynarodowych wyróżnień należą: Srebrna Kolia XXIV Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon (Francja), Nagroda Europejska FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru, Złota Artemida na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie (Turcja), nagroda – eccelente, złoty medal i dwa puchary dla Zespołu i duetu tanecznego w Gorizia (Włochy). Zespół jest honorowym współobywatelem miast: Selcuk (Turcja) i Rexburg (USA). Do licznych sukcesów Zespołu należy zaliczyć udział w programie artystycznym EXPO ’92 w Sevilli (Hiszpania), EXPO ‚2000 w Hanowerze (Niemcy), EURO-GATE ‚2000 w Taipei (Tajwan), a także w X Międzynarodowych Targach Turystycznych HOLIDAY WORLD 2001 w Pradze. Od 1974 roku Zespół jest gospodarzem Studium Folklorystycznego dla Instruktorów Zespołów Polonijnych w Lublinie, kultywując piękno polskiego folkloru wśród naszych rodaków rozsianych po całym świecie.
Od 23 do 28 kwietnia 2013 roku Zespół Tańca Ludowego UMCS obchodził uroczyście swoje 60-lecie, a dyrektor senior Stanisław Leszczyński decyzją władz samorządowych Lubelszczyzny otrzymał tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego.

[b]Koncert odbędzie się
w poniedziałek 4 maja 2015 r. o godz. 18.00
w sali widowiskowej Domu Kultury LSM
w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a,

Wstęp wolny[/b]
#1C

designed by know-line.pl