Domofon czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C. w Lublinie – 18.11.2011

Data dodania: 04 listopad 2011

Domofon czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C.
18.11.2011, Lublin
Lubelski Salon Artystyczny zaprasza

Projekt muzyczny Jerzego Satanowskiego w wykonaniu Stanisławy Celińskiej

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Satanowski
Muzyka: Jerzy Satanowski oraz m.in. W. Korcz, Z. Wodecki, S. Krajewski, B. Okudżawa, K. Weil
Teksty: Jan Wołek oraz m.in. Agnieszka Osiecka, Dorota Czupkiewicz, Bertold Brecht, Jacek Stanisław Buras, Jonasz Kofta, Janusz Wiśniewski, Konstanty Ildefons Gałczyński

Zespół w składzie:
Wiesław Wysocki – saksofony, klarnet, basklarnet
Adam Zemła – akordeon
Tadeusz Czechak – gitary

miejsce premiery: Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie

Stanisława Celińska i Stanisław Moniuszko? Nie, to nie jest „Śpiewnik domowy”, tylko „Śpiewniczek – domofon”, a znana aktorka sięga w nim po teksty m.in. Jana Wołka, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Bułata Okudżawy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bertolda Brechta. W tym wyborze nie ma jednak nic przypadkowego, ukazując bowiem intymny świat artystki, prowadzi nas nieuchronnie ku identyfikacji z kimś bardzo nam bliskim: ze „zwykłą”, współczesną kobietą i całą złożonością jej życia i codziennych problemów.
Nawiązując raz jeszcze do Moniuszki – słuchając Celińskiej, można się zapytać: Znasz-li ten kraj? Pod warunkiem, że będzie to Polska początków XXI wieku. Porywający recital Stanisławy Celińskiej nazwano słusznie „szczerą rozmową z widzem” (Głos Wybrzeża), bo artystka głęboko angażuje zasłuchaną publiczność. Kunsztownie zaciera bardzo subtelną granicę pomiędzy tym, co prywatne i tym, co sceniczne, pomiędzy intymnym, a publicznym. Nie brak w jej prezentacji humoru i ironii, ale przecież nie wyobrażamy sobie bez nich naszego życia. Jest w niej także refleksja najgłębsza, nawet nie nad sensem, ale nad samym dowodem istnienia. Czy nadal istniejemy, kiedy jesteśmy całkiem sami? Czy zawsze potrzebujemy innych ludzi, by przeglądać się w nich jak w lustrach? I dlaczego tak się sobie przyglądamy – może tylko po to, żeby potwierdzić… swoje istnienie? Te mądre pytania pojawiają się przy muzyce m.in. Jerzego Satanowskiego, Bułata Okudżawy, Kurta Weila.

Kiedy: 18.11.2011 r., godz. 19:00.
Gdzie: Studio Radia Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2
Ceny biletów: 30 / 40 zł . Bilety dostępne w Kasie Centrum Kultury w Lublinie, Narutowicza 32

designed by know-line.pl