Dlaczego Polacy nie uczestniczą w kulturze??? 62% badanych twierdzi, że nie ma na to czasu, według 49% polskie społeczeństwo jest zmęczone, dla 35% wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami.*
Dlatego właśnie Centrum Kultury w Lublinie proponuje mieszkańcom naszego miasta wydarzenia kulturalne i artystyczne w ich dzielnicach, na które nie trzeba tracić czasu na dojazd do centrum. To wydarzenia, na których będą mogli zrelaksować się z całą rodziną za darmo. Zapraszamy na darmowy koncert, kino plenerowe i animacje dla dzieci w 6 różnych dzielnicach Lublina, a cykl tych wydarzeń zaczynamy 29 czerwca na Czechowie!
Program wydarzenia będzie taki sam dla każdej z dzielnic:
godz. 17:00 – piknik rodzinny: zabawy i animacje dla całych rodzin
godz. 19:00 – koncert specjalny „Drogi Wolności”; w programie utwory, m.in.: Perfectu, Lady Pank, Lombardu, Czesława Niemena w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów z udziałem Tomasza Momota, „Fat Matthew” i „Jahdeck” (Chonabibe) godz. 20:30 – kino plenerowe – pokaz filmu „Volta”, reż. J. Machulski
wstęp wolny
Podczas pikniku zostanie zorganizowana strefa gastronomiczna dla dzieci i dorosłych. Będzie też można spróbować swoich sił podczas treningu pokazowego Kangoo Jumps oraz w specjalnej Strefie Wysokich Lotów. Niezwykłe konkursy przygotował Port Lotniczy Lublin i linie Small Planet: zniżkowe vouchery na bilety z Lublina do Burgas (Bułgaria).
Cykl koncertów Drogi Wolności przybliży mieszkańcom Lublina rolę naszego miasta w procesach wolnościowych Polski, ze szczególnym podkreśleniem roli Lubelskiego Lipca ‘80. Robotnicy lubelscy, przeczuwając możliwość pacyfikacji strajku, po raz pierwszy nie wyszli na ulicę – akcje protestacyjne odbywały się w fabrykach i zakładach pracy. Strajki zorganizowane w zamkniętych zakładach były nie do rozgonienia. Przedtem strajki uliczne można było rozgonić armatkami wodnymi, siłami ORMO lub wychwytując z pomocą milicji najbardziej aktywne jednostki.
O sukcesie nowej strategii świadczą fakt ustępstwa rządzących, co otworzyło drzwi do sukcesu strajków sierpniowych, oraz powstanie niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. Właśnie z Lublina ruszyła lawina Solidarności, a przywódcy strajków sierpniowych na Wybrzeżu zainspirowali się metodą strajkujących na Lubelszczyźnie.
Pikniki rodzinne i koncerty dzielnicowe „Drogi Wolności”:
29 czerwca – Czechów – park przy ul. Koncertowej i Braci Wieniawskich
6 lipca – Kalinowszczyzna – wąwóz między ul. Kleeberga a ul. Okrzei
13 lipca – Kośminek – teren zielony przy Szkole Podstawowej 32, ul. Sulisławicka, ul. Tetmajera-Przerwy
14 lipca – Felin – teren zielony przy Szkole Podstawowej 52
15 lipca – Poręba – Park Jana Pawła II – scena
20 lipca – LSM – wąwóz przy SP 22