Drogowcy odśnieżają miasto

Data dodania: 13 grudzień 2022
Drogowcy odśnieżają miasto

W związku z intensywnymi opadami śniegu, trwa akcja odśnieżania miasta, która rozpoczęła się w piątek (9 grudnia) w nocy. Obecnie na terenie miasta pracuje około 60 sztuk sprzętu do zimowego utrzymania. Ulice są przejezdne. Z powodu ciągłych opadów zalega na nich cienka warstwa śniegu oraz błoto pośniegowe. Ponadto na terenach objętych stałym utrzymaniem cały czas pracują brygady realizujące odśnieżanie ręczne. W pierwszej kolejności drogowcy uszorstniają schody i kładki dla pieszych. W najbliższych godzinach sukcesywnie realizowane będą również zgłoszenia interwencyjne od mieszkańców. Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności i dostosowanie jazdy do warunków panujących na drogach, tym bardziej, że prognozy przewidują opady śniegu przez najbliższy tydzień.

 

 

W kulminacyjnym momencie akcji (niedziela, 11 grudnia) w odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany był cały specjalistyczny sprzęt – blisko 100 pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Z uwagi na trudne warunki pogodowe służby koncentrowały się przede wszystkim na zapewnieniu drożności lubelskich ulic oraz realizacji bieżących zgłoszeń dotyczących płynność ruchu (np. zablokowanie dróg przez pojazdy ciężarowe lub tiry). Należy pamiętać, że przy takiej intensywności i częstotliwości opadów jaka miała miejsce, a do tego wietrze, nie było możliwe uzyskanie czarnej nawierzchni jezdni. W pierwszej kolejności odśnieżane są główne ulice miasta, następnie pozostałe, według przypisanej kategorii. Tereny nie będące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb, czyli w tzw. trybie interwencyjnym, na zgłoszenie.

 

Prace związane z zimowym utrzymaniem miasta, poza pługowaniem i posypywaniem solą głównych ulic objętych I i II kategorią zimowego utrzymania, dotyczą przede wszystkim odśnieżania i posypywania piaskiem chodników, schodów oraz obiektów inżynierskich objętych stałym utrzymaniem. Akcja obejmuje również pługowanie i posypywanie wydzielonych pasów ruchu, zatok autobusowych dla pojazdów komunikacji miejskiej, zatok przystankowych oraz skrzyżowań z ulicami o niższych kategoriach. Ponadto pługowanie, posypywanie solą, mieszanką soli i piasku oraz piaskiem dotyczy ulic objętych III kategorią zimowego utrzymania oraz ulic niezaliczonych do żadnej z kategorii.

 

W ciągu ostatnich dni drogowcy zużyli  869 ton soli i 211 ton piasku. Koszty realizacji weekendowej akcji zimowego utrzymania miasta w rozliczeniu dobowym (od 9 grudnia od godz. 5.00 do 12 grudnia do godz. 5.00) wyniosły około 1,2 mln zł, zaś od początku sezonu kwota ta wynosi już ponad 2 mln zł.

 

Przypominamy, że w sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów:

  • w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
  • w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w zakresie miejsc parkingowych – tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).
designed by know-line.pl