Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi to spotkania kinomanów, którzy cenią sobie możliwość rozmowy o filmie.
Skąd nazwa Benshi? – kiedy w Japonii pojawiło się kino, powołano do życia specjalny urząd – opowiadacza i interpretatora filmowych zdarzeń. Ponieważ filmy zagraniczne stanowiły dla japońskiego widza nie lada kulturową zagadkę, pomagał on oglądającym zrozumieć płynące z ekranu treści, dopełniając tym samym odbiór dzieła. Funkcja ta nazywała się Benshi. Prelekcję wygłoszą i dyskusję poprowadzą Joanna Gładysz i Krystian Drozd.
Capote reż. Bennett Miller,
czas trwania 1 godz. 54 min
Informacja o szokującej zbrodni dokonanej na rodzinie z małego miasteczka w Kansas w listopadzie 1959 r. zawładnęła umysłem Trumana Capote. Autor słynnego „Śniadania u Tiffaniego”. Wraz ze swoją przyjaciółką z dzieciństwa Harper Lee wyrusza, by naświetlić motywy morderców. Początkowo jego sposób bycia, dziwne maniery i niekonwencjonalne stroje wzbudzały wrogość wśród konserwatywnych mieszkańców Holcomb.
Wkrótce zdobywa ich zaufanie, nawiązuje też specyficzną znajomość z oczekującymi na wykonanie wyroku śmierci zabójcami. Doświadczenia pisarza przyczynią się do powstania powieści „Z zimną krwią”, która zmieni współczesną literaturę, tworząc nowy gatunek – tzw. „literaturę faktu”. Zmienia się także sam jej autor w którego rolę wcielił się zdobywca Oscara i Złotego Globu, Philip Seymour Hoffman.
WSTĘP WOLNY!
Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Filmotekę Narodową