Z internetu korzystają coraz młodsze dzieci, a 30 proc. nastolatków jest on-line przez cały czas. We współczesnym świecie edukacja o internecie staje się podstawą, niezbędną dla prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa młodzieży. 7 lutego będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w całej Polsce dziesiątki szkół, organizacji i instytucji przygotowują akcje edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Koordynatorem inicjatyw jest instytut NASK.
W województwie lubelskim ponad 50 różnych imprez organizują szkoły, przedszkola, biblioteki, domy kultury, instytucje samorządowe i organizacje społeczne.
Lekcje, warsztaty, konkursy plastyczne i multimedialne to niektóre przykłady inicjatyw, organizowanych przez szkoły, przedszkola, biblioteki, domy kultury, organizacje pozarządowe i władze lokalne. Oferta jest różnorodna i każdy znajdzie coś dla siebie. O bezpiecznym korzystaniu z sieci mogą dowiedzieć się więcej dzieci i dorośli. Imprezy organizowane są w większych miastach, w Lublinie, Zamościu, Chełmie, ale też w małych miasteczkach i wsiach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.saferinternet.pl/pl/mapa-inicjatyw
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.
Inicjatywy w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu odbywają się w całej Polsce. Do tej pory do instytutu NASK zostało ich zgłoszonych ponad tysiąc. Warsztaty, zajęcia edukacyjne i twórcze oraz inne imprezy odbywają się przez cały luty, a niektóre również w marcu.