„Dzień Cebularza” – nowe letnie wydarzenie w przestrzeni miasta

Data dodania: 18 czerwiec 2024
„Dzień Cebularza” – nowe letnie wydarzenie w przestrzeni miasta

Lubelski kalendarz letnich atrakcji dopełni kolejne wydarzenie skierowane do mieszkanek i mieszkańców oraz gości odwiedzających nasze miasto. W dniach 21-22 czerwca po raz pierwszy w Lublinie odbędzie się „Dzień Cebularza” – święto lubelskiego przysmaku. W programie m.in.: warsztaty, spacery, instalacje artystyczne, mapping oraz degustacje.

Znany wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lubelszczyzny pszenny placek z cebulą i makiem stał się inspiracją do stworzenia nowego, miejskiego wydarzenia. „Dzień Cebularza” będzie zarówno doskonałą okazją do odkrywania na nowo tego charakterystycznego, lubelskiego wypieku, jak i okazją do poznania jednego z najbardziej charakterystycznych smaków naszego miasta. Serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych do udziału w zaplanowanych atrakcjach – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek (21 czerwca). W tym dniu zapraszamy do partnerskich piekarni po zakup cebularzy. W wybranych lokalach gastronomicznych pojawi się specjalne menu z cebularzem w roli głównej lub nim zainspirowane. Dodatkowo wieczorem odbędzie się spacer z Przewodnikiem Inspiracji, który zostanie zwieńczony mappingiem na fasadzie Wieży Trynitarskiej. Ponadto podróżni, którzy tego dnia przyjadą do Lublina zostaną „przywitani” cebularzem na Dworcu Lublin.

Turystyka kulinarna zatacza coraz szersze kręgi, a skojarzenia danego miejsca z produktem stanowiącym jego kulinarne dziedzictwo, zyskują coraz większe znaczenie, stając się pewnego rodzaju etykietą, rozpoznawalną przez turystki i turystów. Stąd pomysł na nowe miejskie wydarzenie, które będzie wpisywało się w ten trend, poprzez promocję cebularza jednego z najbardziej znanych produktów tradycyjnych Lubelszczyzny – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Główne atrakcje wydarzenia przewidziano w sobotę (22 czerwca). Wówczas odbędą się dwa spacery z przewodnikami, nawiązujące do kulinariów Lublina, pokazy w Regionalnym Muzeum Cebularza oraz warsztaty kulinarne w Miejscu Inspiracji – Perłowej Pijalni Piwa, która zaprosi na wspólne przyrządzanie lodów cebulowych oraz dań będących wariacją na temat cebularza.
Na wydarzenia obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Dodatkowo na pl. Łokietka będzie można skosztować cebularzy pochodzących z lubelskich piekarni, a w przestrzeni Lublina pojawią się tematyczne instalacje artystyczne. Przez cały dzień w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 będzie można pobrać specjalną grę miejską.
Na zakończenie Dnia Cebularza, na fasadzie Wieży Trynitarskiej ponownie pojawi się mapping, zapraszający na wspólne świętowanie w roku następnym.

„Dzień Cebularza” organizowany jest przez Miasto Lublin oraz Lubelską Organizację Turystyczną „Metropolia Lublin”. Harmonogram oraz wszelkie informacje o zapisach na poszczególne atrakcje znajdują się na stronie www.lublin.eu/cebularz.

designed by know-line.pl